images

Zmieniamy wnętrze przy pomocy lamp

Wytwórcy licznych przedmiotów przyzwyczaili nas do tego, że moda się zmienia i co jakiś czas powinniśmy wymienić naszą garderobę, obuwie czy czapki. Poza tym postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego nawet co trzy lata. w podobny sposób przychodzą i odchodzą różne trendy w dekoracji pokoi, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak duża, jak w przypadku odzieży czy obuwia. A jak ma się częstotliwość tych zmian do rozwoju technologii? Czy to oznacza, że znajdujące się u nas stare żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać tak samo często jak radio? Jak dobrze dobrać oświetlenie do mieszkania?

Bez względu na to, czy przyszło nam wybrać lampy typowo sufitowe do garderoby, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni trzeba pamiętać, że lampy mają zapewnić zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pokoju, jak i stworzyć w nim odpowiedni nastrój.
lampa
Autor: Pedro Ribeiro Simões
Źródło: http://www.flickr.com

Implikuje to między innymi, że olśniewające rozłożyste lampy kryształowe czy żyrandole w salonie prawdopodobnie trzeba będzie uzupełnić o lampkę na stoliku bądź kinkiety, aby precyzyjnie oświetlić również rogi pomieszczenia i umożliwić łatwe dla oczu czytanie, nie wspominając już o bardziej szczegółowych zajęciach (robienie na drutach, układanie puzzli, naprawa drobnych elementów etc.), gdy potrzebujemy silniejszego światła. Za to, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, warto, by w jego planach wzięto pod uwagę klimatyczne lampki nocne, chociaż ze względów na ich funkcjonalność (sprzątanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką będą także potrzebne. Kolejną ważną sprawą jest wykorzystanie prądu rozwiązania, które wybraliśmy (strona na temat oświetleniu mieszkania), a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą umożliwiać wkręcenie żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne zupełnie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole (poznaj więcej) i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że powinniśmy kupować lampy stojące, kinkiety i inne w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeśli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy z kryształkami będą pasowały idealnie. Natomiast w minimalistycznym wystroju lepiej jednak będą pasowałylampy nowoczesne, chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Apdmarket.pl - lampy
Źródło: Apdmarket.pl

Odpowiedź na takie pytanie nie jest oczywiście prosta, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas. Jeżeli pieniądze to nie problem, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, także, jeśli mówimy o takich elementach oświetlenia jak lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni czy oprawy oświetleniowe do innych pokoi w mieszkaniu. I tak końcówkę pierwszej dekady XXI wieku opanowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co prezentowały również lampy podłogowe, żyrandole i lampy stojące, a właściwie ich abażury. Na początku nowego dziesięciolecia dominuje odwrót od jaskrawych barw, więc na wystawy sklepowe powrócą pewnie lampy stworzone z białych kryształów oraz lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Warto pomimo tego zastanowić się nad barwami ciepłymi, jak miodowy brąz, cynamonowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy stojące albo kinkiety w takich kolorach mogą być interesującym i modnym akcentem kolorystycznym do pomieszczenia dekorowanego w barwach chłodnych, jak szarość lub stal. Niemniej podążanie za trendami wnętrzarskimi powinno być w równym stopniu co od zasobności naszego portfela uzależnione od warunków naszego wnętrza. W mieszkaniu z niewysokim sufitem często praktyczniejsze są lampy sufitowe, w związku z tym, ze np. żyrandole mogą zawadzać podczas chodzenia po mieszkaniu, dobrze też wybrać oświetlenie pozwalające na zmianę kierunku padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Pokój w kształcie litery „L” jest idealny na przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład okazały żyrandol w części dłuższej i plafon w drugiej części umieszczona na przykład nad kanapą. Sprawnie postawione lampy przeźroczystej oprawie dodatkowo w kombinacji z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło słoneczne i rozpraszać je po całym pokoju, rozjaśniając promieniami nawet wyjątkowo ponure kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania energii elektrycznej.

Co prawda postęp w branży oświetlenia idzie nie tak szybko jak w przypadku sprzętu elektronicznego, także i na tym polu można obserwować widoczne modyfikacje. Jest to związane głównie z możliwościami które dają żarówki LED, które prezentują zdecydowanie większą oszczędność energii i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość ponadto zmiany koloru światła, w efekcie czego lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony są jeszcze mocniej stopione z resztą dekoracji pokoju. Te nowinki zazwyczaj pojawiają się w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych tak w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Oczywiście nie oznacza to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą działać z diodami LED. Czasami zresztą jest to w ich przypadku znacznie lepsze rozwiązanie. Ogólna reguła jest natomiast taka, że aktualnie oświetlenie na długi czas oferują nam tylko lampy dobrych producentów, którzy dbają o wytrzymałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.