drzwi

Zamek do zewnętrznych drzwi. Jakim sposobem wyselekcjonować należyty model?

Sprawdź, jak nabywać zamek do wejściowych drzwi. Pamiętaj, iż drzwi zewnętrzne muszą posiadać jeden centralny zamek wpuszczany w drzwi jak też drugi – dodatkowy, mocowany na skrzydle bądź w jego wnętrzu. Zamek centralny, który ma rygle w wielu miejscach na obwodzie skrzydła, jest montowany fabrycznie. Raczej nie znajdziemy go w sklepie. Możemy zaś nabyć wkładkę czy też wierzchni zamek.

Drzwi zewnętrzne powinny mieć przynajmniej dwa pewne zamki – jeden centralny, obsługujący mechanizm ryglowania, znajdujący się wewnątrz skrzydła, oraz drugi wierzchni – przykręcony do drzwi od strony mieszkania. Czasem dodaje się ponadplanowe wierzchnie zamki, przeważnie jednak nie więcej aniżeli dwa. Zamek centralny obsługujący wiele punków ryglowania po obwodzie skrzydła jest zamontowany fabrycznie w drzwiach (http://www.dierre.pl/produkty-2/drzwi-wewnetrzne/drzwi-wewnetrzne-mood-wood-fornirowane-lakierowane/danieli/) i jego samodzielna instalacja nie jest z reguły możliwa (czasami możemy dokupić oraz wstawić taki zamek, ale tylko do konkretnego modelu drzwi). Wszystkie zamki znajdziesz w tym miejscu.
drzwi
Autor: Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Źródło: Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Samemu zakupić a także zainstalować można środkowy zamek ryglujący drzwi tylko w jednym punkcie, czyli typowy, jedno- albo kilkuryglowy zamek wpuszczany. We wszystkich wariantach zamków centralnych możesz jednakże zamienić samą wkładkę bębenkową. Kupując zamek – bez względu na to, czy jest to zamek centralny, czy wierzchni – trzeba wiedzieć, czy jest konieczny lewy (do skrzydeł lewych), czy może prawy (do drzwi prawych).

Wkładka – serce zamka. Możemy ją wymontować i zastąpić nową, jeśli się zepsuje czy stracisz klucz. Wkładki mają klasę 0, 1 albo 2. W domach wskazane jest wykorzystywać te o klasie 2, bo one są najlepiej ochronione przed rabusiami. Najlepsze z wkładek mają wewnątrz hartowane kołki (odkryj więcej) uniemożliwiające ich rozwiercenie i zapadki utrudniające posłużenie się wytrychem. Wkładkę dobiera się adekwatnie do grubości drzwi. Normalnie ma ona długość 28-90 mm. Niektóre wkładki do zamków są sprzedawane wraz z tzw. kluczem przekodowującym. Gdy zgubisz klucze, rezerwowy nie dość, iż pozwoli dostać się do domu, to co więcej przeprogramuje wkładkę.

Adresy sklepów oferujących opisane wyroby otrzymasz wpisując w przeglądarkę hasło: Gerda Warszawa.