magazyn

Z jakiego oświetlenie skorzystać w magazynach? Jakie okaże się idealne? Jaki w tym zakresie jest wybór?

W dość dużej grupie nowych projektów,również i w obrębie oświetlania magazyny, właściciele w celu obniżenia kosztów decydują się na konwencjonalne rozwiązania. Czy to dobrze? Tak naprawdę, wykorzystywanie obecnie rozwiązań bazujących na takich klasycznych pomysłach powoduje tylko i wyłącznie wzrost opłaty za użytkowanie. Na co więc się zdecydować?

Jeśli
magazyn
Autor: Litage Publishing
Źródło: http://www.flickr.com

chodzi o oświetlenie magazynu, to zawsze musimy odpowiedzieć sobie na taką kwestię: czy alejkę między regałami traktować jak magazyn (zobacz czytaj resztę pod adresem), a może raczej jako ciąg komunikacyjny? Warto zobaczyć: kliknij strone. Jak mocne powinno być światło, wyznaczać powinna norma PN-EN 12464-1. Mówi, iż minimalne natężenie światła powinno być na poziomie 150lx. Zacznijmy od tego, że podstawową oprawą, którą stosuje się w zakładach przemysłowych, jest oprawa hermetyczna 2x58W. Jest na tyle uniwersalną oprawą, a to dlatego, iż posiada całkiem dobry stopień szczelności, natomiast przy tym całkiem dobry koszt jednostkowy oprawy.

magazyn
Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to w związku z tym bardzo popularne oświetlenie przemysłowe, występuje w halach produkcyjnych, magazynowych albo też pomieszczeniach socjalnych – TRILUX. Jednak, razem z rozwojem źródeł wysokoprężnych na rynek weszły oprawy w typie High-Bay. Z tego względu to następny, coraz częściej kupowany typ opraw, które służą przede wszystkim do oświetlania dużych magazynów, hal z miejscami produkcyjnymi o dosyć dużych wysokościach.

Dzięki sporej liczby światła, jaką emituje oprawa prawdopodobne jest ograniczanie ilości punktów świetlnych. Przedstawione powyżej metody są sprawdzone i bardzo popularne, ale z roku na rok większa liczba zakładów decyduje się zgoła inną rzecz – na oprawy LED. Rozwój technologii LED w oświetleniu spowodował, iż nie tylko w domach prywatnych wykorzystywane są takie lampy, lecz również i w przemyśle.

Tego rodzaju oświetlenie posiada bardzo ważne zalety. Co istotne, możliwe jest sterowanie optyką tak, żeby emitowane światło skupiało się w miejsce, gdzie faktycznie jest nam potrzebne. Jednocześnie niesamowicie wysoka sprawność pozwoliła zmniejszyć ilość opraw. Jak w związku z tym widać, tego rodzaju rozwiązanie okazuje się bardzo interesujące, a z pewnością też nie jest dziwne to, iż coraz więcej osób się na nie decyduje.