images

Wyroby ceramiczne

Wytwory ceramiczne uzyskuje się w rezultacie wypalenia gliny w określony sposób. Wytwory takie znane są i używane od wieków. Właściwie we wszystkich mieszkaniach można spotkać akcesoria wykonane z ceramiki, zwłaszcza należące do wyposażenia kuchni. Zalicza się do nich między innymi serwisy obiadowo-kawowe, zwykle porcelanowe.

serwis obiadowy

Ceramika – ceramika poryzowana ma w rozmaitych aspektach życia. Na wielką skalę spotykana jest również w pomieszczeniach łazienkowych, na przykład do wytwarzania umywalek, wanien czy sedesów. Kuchenne produkty z ceramiki dostępne są w wielu wariantach; głównie właściwa ceramika – ceramika budowlana obejmuje różne typy substancji, w zależności od zastosowania. Ich ceny także są rozmaite.

Porcelana śniadaniowa

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem lubianych rodzajów mas ceramicznych jest porcelana. Jest tworzywem niezwykle wysokiej jakości, o dużym wykorzystaniu. Używany jest między innymi jako część wyposażenia pracowni chemicznej. Przede wszystkim jednak kojarzy się z akcesoriami używanymi w kuchni, takimi jak przykładowo zestawy obiadowe. Zestawy te, zwane powszechnie serwisami, są znane już od wielu lat. Serwis taki, zależnie od wykorzystania, tworzą różne elementy zastawy stołowej (zobacz meble do jadalni na

Naczynia z porcelany
Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładowo zestaw obiadowy zawierać będzie przede wszystkim zestaw większych talerzy do obiadu oraz głębokich talerzy do zupy. Oferowane są również akcesoria opcjonalne, jak na przykład waza do zupy. Natomiast zestaw kawowy, jak sama nazwa wskazuje, używany jest do serwowania kawy. Zawierać więc będzie takie części jak filiżanki, spodki czy dzbanek kawowy. Tego typu serwisy także w większości przypadków są porcelanowe.

Producenci

Na rynku polskim funkcjonuje wielu producentów akcesoriów ceramicznych. Są to przedmioty do użytku codziennego albo eleganckie zestawy z porcelany o charakterze odświętnym. Jednym z najbardziej charakterystycznych produktów jest ceramika wytwarzania w Bolesławcu. Cechą charakterystyczną jest użycie wzoru kropki oraz utrzymanie produktów w barwach granatowej i białej.

U wytwórców porcelany z kolei, do których należy na przykład Lubiana, można kupić takie produkty jak serwisy obiadowe i inne.

Źródło: Damnet