łazienki, łązienka, armatura sanitarna

Wyposażenie i aranżacja łazienek

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w mieszkaniu. Przy remoncie łazienki warto pomyśleć o kilku istotnych kwestiach, które w przyszłości ułatwią nam eksploatację tego pomieszczenia. Co ważne oprócz praktyczności zapewnimy sobie też odpowiednie walory estetyczne. Ważne jest kilka aspektów zapewniających komfort użytkowania łazienki: praktyczne wyposażenie, dobór oświetlenia, przestrzenność pomieszczenia, odpowiednio dobrane kolory.

łazienki, łązienka, armatura sanitarna
Autor: William Warby
Źródło: http://www.flickr.com
Kolory pomieszczeń to istotniejszy element dekoracji wnętrz. Zasady które rządzą przy dobieraniu barw ścian mają również odniesienie w przypadku łazienki. Wybierając barwę, należy znać cechy danego koloru.Czerwień zdecydowanie wzmaga apetyt oraz podwyższa ciśnienie krwi. Kolor zielony mocno oddziałuje na psychikę powodują odprężenie. Fiolet pozwala przezwyciężyć lęki, natomiast brąz daje poczucie bezpieczeństwa. Niebieski kolor z kolei zalecany jest głównie osobom podatnym na stres, uspokajając ich organizmy. Żółta barwa generuje u ludzi ożywienie oraz wyzwala energię. .
Jak widać zanim wybierzemy odpowiedni kolor, warto znać jego cechy. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, należy dobrać odpowiedni kolor ścian w naszej łazience. Pamiętajmy, że nastrój wykreowany w łazience udzieli się wszystkim ludziom z niej korzystającym. Właściwe barwy winny mieć też poszczególne części wyposażenia łazienki, tj. brodziki łazienkowe, umywalka, czy też wanny.

Przestrzeń – w tym przypadku nie możemy dużo zmienić, chyba że łazienka nie została jeszcze zaprojektowana lub mamy w planach jej rozbudowę. Do łazienki należy w odpowiedni sposób wybrać meble łazienkowe oraz zaplanować ich dokładne rozmieszczenie. Głównie musimy postawić sobie pytanie: co powinno znaleźć się w łazience: pralka?, wanna czy kabina prysznicowa?, a jeśli wanna to lepiej wanna prostokątna czy wanna narożna? Gdy już na te i wiele innych pytań udzielimy sobie odpowiedzi możemy rozpocząć meblowanie łazienki. Akcesoria łazienkowe niekoniecznie muszą być ze stali nierdzewnej. Często stosuje się rożne inne materiały jak np. marmur czy szkło, który dużo efektywniej się prezentują, choć to oczywiście subiektywne odczucie.

brodzikPraktyczna łazienka to podstawa. Użytkowanie jej powinno być proste i przyjemne. Wracając po męczącym dniu do domu chcemy się odświeżyć. Wtedy doskonale sprawdza się prysznic, chociaż niektórzy wybiorą wannę, jako dużo bardziej komfortową, aczkolwiek zabierającą więcej miejsca w pomieszczeniu. Tutaj pod uwagę należy również wziąć kwestię oszczędzania wody. Funkcjonalna i wygodna w użyciu powinna być też umywalka. Solidność jej wykończenia oraz dobrze dobrana jej wysokość zapewnią właściwy komfort użytkowania. Czołowi producenci często udzielają dożywotniej gwarancji na części które są wykonane z metalu. Warto przed zakupem przeglądnąć opinie w internecie, aby znaleźć ofertę, która sprosta naszym oczekiwaniom. Tak jak w kuchni potrzebny jest często zlewozmywak tak i w łazience właściwie zamontowana wentylacja będzie niezbędna. Zadbajmy o to.

lampami (<a href=świetna strona) ścienna lub sufitowa Hansgrohe Axor 41566000″ height=”110″ width=”170″ style=”float: left; padding-right:10px; padding-bottom:10px />

Oświetlenie łazienkowe, podobnie jak kolory ścian, stanowi o nastroju pomieszczenia. Warto zadbać o właściwe oświetlenie łazienki, tak aby umożliwiło one nam np. odpowiednie przygaszanie światła czy mocniejsze doświetlenie pomieszczenia. Gdy jest z tym problem należy poradzić się fachowca z zakresu oświetlenia. Nie zapominajmy też, iż w łazience występują lustra łazienkowe, stąd właściwe oświetlenie nie nastręczy nam problemów w ich używaniu. Światło w łazience jest często w użyciu, dlatego oprócz cech estetycznych należy również pamiętać o oszczędzaniu energii. Częstym rozwiązaniem stosowanym w łazienkach jest oświetlenie punktowe, które prezentuje się efektywnie i można zastosować odpowiednie żarówki energooszczędne.

Każda z powyższych spraw jest ważna, stąd warto je dokładnie przemyśleć. Właściwy ich dobór sprawi, że nasza łazienka będzie wyjątkowa i komfortowa w użyciu. Właściwa przestrzeń, kolory ścian, oświetlanie oraz wyposażenie to najistotniejsze elementy decydujące o wyglądzie naszej łazienki, ale również wszystkich pomieszczeń w domu. Poświęćmy temu sporo uwagi, ponieważ nic tak nie poprawia nastroju jak profesjonalnie urządzone i ładnie wyglądające mieszkanie.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się czy warto zainwestować w łazienki – zajrzyj do