Ważnym etapem budowy jest prawidłowe wykonanie ścian piwnic lub fundamentowych oraz ich zaizolowanie

Wymyślenie sobie projektu budowlanego na pierwszej lepszej ziemi, nie jest takie łatwe jak nam się wydaje.

Wszystko jest jak najbardziej realne, ale tylko pod założeniem, że do tego będą odpowiednie predyspozycje. W chwili gdy podejmujemy swoje osobiste inwestycje, to sprawdzenia gruntu nie są aż tak precyzyjne jak w sytuacji budowli użytkowych. Stawianie lokalu, chociaż musi spełniać określone normy, to w wielu pozostałych kwestiach robimy to wyłącznie na swoją odpowiedzialność.

Dlatego, zwykle nawet zdajemy sobie sprawy o różnych niebezpieczeństwach, jakie nachodzą na nas ze strony natury. A wzorcem takiego niebezpieczeństwa może być na przykład niestabilny grunt, na jakim zamierzamy wylać fundament.

Jeżeli zamierzamy nie spotykać takich niepewności, warto wykonać specjalne badanie zagęszczenia gruntu.

budowa tarasu
Autor: LIBET
Źródło: LIBET

Jest to świadczenie oferowane przez firmę geologiczną, która jest zlecana na specjalną apelację – http://www.geopartners.pl/oferta_badania_gruntu.html. Ale dzięki temu dowiemy się, czy grunt, na jakim zamierzamy postawić swój budynek mieszkalny, rzeczywiście jest bezpieczny. W innym razie możemy dojść do tego, że nasz budynek będzie na przykład osiadał na gruncie, przez co każda ściana – więcej na tej stronie – będzie się systematycznie odchylać.

Oczywiście nieczęsto spotykamy się ze skrajnym zawaleniem konkretnego budynku, to mimo wszystko wszelkie uszczerbki i rysy (www.glass24.pl/usuwanie-rys-i-polerowanie-c-70.html) w murach nie powstają bez przyczyny. Wzorcem zaniechań z inicjatywy właścicieli budynku było chociażby wybudowanie własnych domostw na czynnych urwiskach, które niestety po pewnym czasie zaczęły schodzić na dół. Przy zdecydowanie większych inwestycjach potrzebne mogą okazać się również odwierty geotechniczne – przykład.

Takie badania ziemi rzeczywiście pochłaniają sporo pieniędzy, ale pozwalają na precyzyjne zobaczenie gleby, dosłownie w każdej kwestii. Najistotniejsze jest to, żeby zapobiegać wszystkim ewentualnym niebezpieczeństwom, szczególnie jeśli będzie chodziło o zainwestowane miliony złotych. Jest to niewątpliwie w pierwszej chwili martwiące, jednak można tylko przeliczyć przyszłościowe koszty na skutek takich poważnych zaniedbań i automatycznie wychodzimy na plusy.