żarówka

Wpływ światła na nastrój w domu. Które oświetlenie wybrać do konkretnych miejsc?

Światło w domu to nie jedynie konieczność, ale i część wystroju. Nie wszyscy zapewne są czegoś takiego świadomi i dosyć luźno podchodzą do tego tematu. Nie zdając sobie z tego sprawy, doprowadzamy w ten sposób do sytuacji, w której mieszkanie jest jakby trochę bez wyrazu. Co można zrobić by tą sytuacje zmienić? W jaki sposób zrobić właściwy nastrój w naszym lokum?

W głównej mierze ważna jest barwa światła. Przekłada się ona na komfort mieszkania w takim domu, tym bardziej jeśli sporo czasu spędzamy korzystając ze sztucznego oświetlenia. To czy światło jest ciepłe czy zimne posiada wielki wpływ na nasze samopoczucie. Jeszcze jakiś czas temu ciepła barwa światła była domeną klasycznej żarówki, natomiast lampy typy LED czy świetlówki emitowały zimniejsze światło.
konstrukcja led
Autor: Artemas Liu
Źródło: http://www.flickr.com

To się już całe szczęście zmieniło i teraz istnieją pod tym względem całkiem spore możliwości wyboru. Oświetlenie ciepłe powoduje, że łatwiej jest nam się zrelaksować, uspokaja nas, odpręża jak również w pozytywny sposób nastraja. Im barwa światła bardziej ciepła, tym pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Chłodne światło (kinkiety tanie) natomiast sprzyja pracy, dodaje energii, ma dobry wpływ na koncentrację.

Jeżeli chcesz odkryć inny analogiczny punkt widzenia na podnoszoną w tym poście sprawę, to przeczytaj więcej w tym opracowaniu (https://www.dywanydoprzedszkola.pl/), które pogłębi Twą wiedzę.

Jeżeli chodzi o światło właściwe do danego typu pomieszczeń, to dla przykładu w łazience bardziej odpowiednie będzie światło w największym stopniu zbliżone do białego. W trakcie montażu należy wykorzystać zasilacz IP67, najlepiej z wodoodporną obudową, która będzie odpowiednia na wilgotne warunki – zasilacz modułowy IP67. W tym pomieszczeniu przydatnych będzie parę mniejszych lampek LED, aby mieć możliwość rozjaśnić dane miejsce w łazience, właśnie tam gdzie tego potrzebujemy, nie paląc światła w całej łazience. Warto przy lustrze, czyli tam gdzie robimy makijaż, zamontować lampki, które posiadają jak najwyższy wskaźnik oddawania barw. Wartość ta opisywana jest przez symbol Ra oraz z reguły im większa jest taka wartość tym lepiej.

W kuchni warto założyć oświetlenie LED o cieplejszej barwie do tego zasilacz 12V będzie dobry (zasilacz modułowy 12V). Cieplejsza barwa światła spowoduje, iż jedzenie będzie prezentowało się bardziej apetycznie. W salonie natomiast dobrze jest zamontować światło górne jaśniejsze, jak i lampy stojące z cieplejszym światłem. W końcu w salonie często się relaksujemy, ale też przyjmujemy gości. Warto zrobić tam miły, przyjemny klimat.

Artykuł: czytaj więcej.