półka

W oczekiwaniu na przyjście dziecka na świat

Oczekiwanie na dziecko to piękny i nerwowy czas. Jeszcze przed chwilą największym problemem było to, gdzie wyjedziecie na wakacje lub jaki wybrać kolor ścian do kuchni, a dziś…Macie świadomość, że narodziny dziecka to multum nowych zajęć, zobowiązań, to wywrót dotychczasowego życia o 180 stopni, to zupełnie inne ważności, to troska o najmłodszego członka rodziny.

pokój dziecka
Autor: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner
Nawet, jeśli staraliście się przez długi czas o dziecko i chcecie bardzo, żeby już było z wami, będziecie się stresować. Co nie mówić, narodziny dziecka to jedna z najbardziej stresogennych chwil w życiu. Obok rozwodu, ślubu, śmierci bliskiej osoby czy zmiany miejsca zamieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń.

Dla ludzi, którzy, kolokwialnie mówiąc „zaliczyli wpadkę” sytuacja wydaje się jeszcze bardziej niespokojna, gdyż nie zakładali tego, a zdają sobie sprawę, iż jest toczas, który zaważy na ich całym życiu. Istotny jest również wiek przyszłych rodziców, jeśli dziecko urodziło się bardzo wcześnie, powiedzmy przed studiami, problemów jest więcej, gdyż zależnie od planów na życie (praca, wyjazd za granicę) każdy może być psychologicznie nieprzygotowany do tej roli. W późniejszym wieku jest już trochę lepiej, choć wszystko oczywiście zależy od dojrzałości danej osoby.

Żeby dobrze się przygotować do nadejścia najmłodszego członka rodziny powinniśmy zatroszczyć się o niezbędne rzeczy. Musimy znaleźć miejsce w domu, kupić łóżeczko, ubranka, wózek, baldachim (zobacz jak elegancko urządzić pokój dziecka: najmodniejsze baldachimy), ceratki i podkłady, beciki czy falbanki do łóżeczek dla dzieci i wiele innych niezbędnych rzeczy.

Równie istotne jest mentalne przygotowanie. Potrzebujemy zrozumieć, że od teraz będziemy za kogoś odpowiedzialni, że opieka nad dzieckiem to coś zupełnie odmiennego niż wszystko dotychczas. Nawet, jeśli w młodym wieku sprawowaliśmy opiekę nad swoim młodszym rodzeństwem to nie można porównać tego do opieki na własnym potomkiem. Wiadomo, że takie doświadczenia na pewno pomogą, jednak będzie to inna jakość opieki, bardziej niezależnej i dojrzałej, będzie to opieka zarówno troskliwa, jak i wychowawcza. Niektóre akcesoria opłaca się kupić w sklepie internetowym, np. w podkłady i ceratki.

To wydarzenie zostanie nam głęboko w pamięci, a my za kilka lat spojrzymy wstecz i zrozumiemy sobie po raz kolejny, jak było i ciągle jest to dla nas istotne. Popatrzymy na inne wydarzenia życiowe i pojmiemy, co w życiu tak naprawdę jest najistotniejsze.