W jaki sposób robi się szalunek tracony oraz jakie są zalety jego zastosowania?

Szalowanie inaczej nazywane szalówką lub deskówką jest rodzajem formy, która jest używana w tego typu celu, żeby nadać kształt mieszance betonowej. Deskowanie tradycyjne jest to wykonana tymczasowo z desek albo innych elementów drewnianych budowa.

Czasem stosowany jest również metal albo sklejka wodoodporna.
Na konstrukcję jest wylewana masa betonowa a forma zapobiega rozlewaniu się betonu. Gdy beton poprawa szorstkości nawierzchni zaschnie, uzyskujemy potrzebny kształt i pozbywamy się konstrukcji drewnianej przez odbijanie od powstałego elementu. Ponieważ tutaj konieczne jest usunięcie konstrukcji z drewna powstają dodatkowe koszty, które wiążą się z wydłużeniem czasu pracy i z koniecznością zaangażowania dodatkowych robotników. Można by również zastosować szalunek tracony, który jest najnowocześniejszym rozwiązaniem technologicznym w budowlanej branży. Szalunek tradycyjny jest wykonywany z płyty cementowo-wiórowej. Dzięki właściwościom tych płyt otrzymujemy odporność na szkodliwe czynniki meteorologiczne. Kiedy przyjęta została tzw. metoda tracona wzrosła wydajność budowlanych prac. Jest to związane z powiększonym bezpieczeństwem przy przeprowadzaniu szalowania na wszystkich wysokościach. Wiąże się to również z wygodą.

ogrodzenia budowlane

Autor: Karim D. Ghantous
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej istotnym argumentem, który przemawia za szalunkiem traconym jest jego prefabrykacja. Części szalunku traconego dostępne są w wysokościach od 10 do 25 centymetrów. Dzięki temu na budowę dostarczany jest finalny, wycięty już element konstrukcji. Niewątpliwą przewagą nad zwyczajnym szalowaniem jest także bezmostkowa konstrukcja budynku. Ponieważ brak jest konieczności demontażu szalunku traconego, wobec procedury takiej powstał poważny zarzut utracenia elementów szalunku.

Jednak zestawić tutaj trzeba nakład pieniężny szalunku traconego z kompletnym kosztem przygotowań i montażu a potem likwidacji konstrukcji deskowania. Taki zabieg również potrzebuje tzw. podkuwania wylewki i angażowania dodatkowych osób i budowlanych urządzeń.