W jaki sposób przygotować dom na przybycie nowego rezydenta

Przybycie małego członka familii wymaga przygotowania domu w sposób szczególny, tak aby zagwarantować dziecku harmonijny rozwój. Nie znaczy to jednak konieczności dokonywania rewolucyjnych zmian, nastręczających dużych nakładów pieniężnych oraz dezorganizacji życia innych członków familii.

dziecko z zabawką

Autor: Raoul Snyman
Źródło: http://www.flickr.com

Perfekcyjna sytuacja jest taka, gdy noworodek ma osobny pokój ze swym mikro środowiskiem – łóżeczko (łóżeczka z dojściem przynajmniej z dwóch stron a także kącik do pielęgnowania – szafkę czy stoliczek z mięciutkim materacykiem do przewijania. Na półeczce w zasięgu ręki mamy trzeba ułożyć przedmioty niezbędne do pielęgnowania oraz pieluszki, a w szafach ubranka jak też bieliznę pościelową. Nieodzowny jest także kubeł na odpadki jak też zużyte pieluchy jednorazowe.

Najczęściej niemowlak przebywa jednakże w sypialni rodziców. Wtedy musimy tam urządzić kącik bobaska, żeby mama oszczędzała maksymalnie siły oraz nie musiała wędrować po domu w poszukiwaniu koniecznych rzeczy.

Pokój niemowlęcia bądź sypialnia z kącikiem noworodkowym muszą być jasne oraz łatwe do utrzymania w schludności. Jeżeli to możliwe, z wnętrz tych należy wyeliminować zbyteczne dywany, grube zasłony, wszystkie bibeloty jak także kwiaty doniczkowe. W domku powinno się utrzymywać taką temperaturę, ażeby lekko przyodzianemu dziecku nie było ani zbyt zimno, ani za ciepło. Temperatura optymalna dla maluszka to ok. 20-21 stopni, przy czym jej wahania nie mogą przekraczać 1-2 stopni.

Temperatura może być zwiększana na czas ablucji. Nie powinno się układać dziecka w pobliżu grzejnika.

To zagadnienie jest dla Ciebie fascynujące? Kliknij odnośnik tutaj, a poznasz informacje na opisywany temat, który na pewno Cię zafascynują.

W czasie słonecznych dni powinno się zasłaniać okno, chroniąc dzidziusia przed mocnym słońcem a także regularnie wietrzyć pomieszczenie. W pomieszczeniu, w jakim mieszka dziecko, nie są też wskazane klimatyzatory, bo wydmuchiwany przez te sprzęty strumień zimnego powietrza wywołuje lokalne wahania temperatury.

szczęśliwe śpiące dziecko

Autor: Janpol
Źródło: Janpol

Ważna jest także regularność wszelkich bodźców, którymi poddawany jest niemowlak. Określony dobowy rytm (wypoczynek, zabawa, ablucja) ułatwia mu adaptację do nowych warunków oraz sprzyja prawidłowemu dojrzewaniu nerwowego układu. Ze środowiska maluszka musimy bezwzględnie wyeliminować dym tytoniowy i szkodliwe chemikalia. Łóżeczka dziecięce oraz dalsze koniecznie akcesoria dla naszego niemowlaczka oferuje sklep dla dzieci online.