W jaki sposób można osuszyć zbyt wilgotne pomieszczenia?

Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach jest dużym kłopotem i męczy dużą ilość osób. Wilgotne Mury to często spotykana przyczyna pojawiania się pleśni i grzybów.
Wilgotne ściany to także trochę większe wydatki ogrzania domu, zwłoki w pracach remontowych czy przykry zapach.

osuszacze

Autor: Biuro Projektów ARCHON+
Źródło: Biuro Projektów ARCHON+
Na szczęście ten problem można by w niezwykle łatwy sposób rozwiązywać poprzez kupno dobrego osuszacza powietrza.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź tutaj obrzeża plastikowe inne tego typu materiały – one także są warte zainteresowania.

Dla przykładu osuszacze kondensacyjne swą konstrukcją przynoszą na myśl trochę lodówkę albo klimatyzator. Do skraplania wody stosują efekt rosy, czyli fakt, że woda skrapla się na powierzchniach zimnych. Główne części tego typu osuszacza kondensacyjnego to sprężarka nazywana również jako kompresor, 2 powietrzne wymienniki ciepła, jakie przynoszą na myśl nieco wyglądem chłodnicę, przy czym różnią się funkcjonalnością (chłodnica chłodzi, zaś sprężarka grzeje). Kolejną częścią jest radiator.

Wspomniany układ chłodniczy urządzenia jest hermetyczny w przeciwieństwie do klimatyzacji samochodowej i nie ma obowiązku tam dolewać czynnika. Jedynie co jest konieczne w czasie używania osuszacza jest mycie filtra powietrza. Osuszacz kondensacyjny charakteryzuje się niezwykle wysoką wydajnością w wąskim przedziale temperatury oraz wilgoci. Najkorzystniej sprawdzają się one w wysokiej wilgotności powietrza, która może wynieść ponad 80% oraz przy temp. około 30 stopni Celsjusza. Poniżej tych wartości wydajność takiego przyrządu jest o wiele mniejsza od znamionowej.

Dla przykładu jeżeli kupimy osuszacz o wydajności 50l/24h przy 30C i 80% RH, to jego efektywność przy 25 stopniach Celsjusza oraz 60% wilgotności, mogłaby wynosić ok. połowę znamionowej wartości. Osuszacze kondensacyjne nie podgrzewają powietrza tak bardzo jak adsorpcyjne.