Kawalerka

Urządzenie tradycyjnego mieszkania kontra urządzanie kawalerki

Kawalerka może pełnić rolę mieszkania, nawet dla kilku osób, kiedy tylko jest właściwie wyposażona. Decydując się na kolejne elementy aranżacji powinniśmy jednak podejść do takiego mieszkania trochę inaczej niż w przypadku tradycyjnego mieszkania. Przede wszystkim, kawalerka wymaga o wiele większej liczby kompromisów. Na czym to polega w praktyce?

Kawalerka
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Typowe dla kawalerki jest to, iż nie posiada ona wyraźnie wyodrębnionych pomieszczeń. Osobna jest jedynie łazienka. Do tego jest tu jedynie jeden pokój z aneksem gastronomicznym. Ten pokój odgrywa rolę salonu oraz sypialni, a czasem także przestrzeni dla małego potomka. W konsekwencji, każdy nasz wybór musi uwzględniać wszystkie potrzeby związane z tymi pokojami. W klasycznym mieszkaniu postawimy na różne elementy wyposażenia do kolejnych pokoi. W kawalerce ilość opcji jest ograniczona.

Najlepiej mieć to na uwadze już myśląc o kolorach. Wykorzystane kolory nie mogą być za bardzo kontrastowe czy też usypiające. Jeżeli postawimy na kontrastowe barwy możliwe są kłopoty z osiąganiem spokoju. Gdy postawimy na zimne i uspokajające kolory, wnętrze będzie pozbawione życia. A więc jak działać? Warto wybrać kolory neutralne. Do barw takich zaliczają się przede wszystkim biel oraz szary.

Kawalerka
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Urządzając wielopokojowe mieszkanie jesteśmy w stanie urządzić oddzielny pokój dziecięcy. W przypadku kawalerki nie ma takiej możliwości. Mimo tego przy odrobinie zaangażowania jesteśmy w stanie stworzyć malcowi odrębną przestrzeń. Wystarczy ułożyć rzeczy malucha w konkretnym miejscu i odgrodzić je ścianką działową. Dobrym pomysłem jest też to, aby pomalować wybraną ścianę na odmienną barwę, by dziecko czuło, iż ma własną przestrzeń. Jeżeli brakuje Ci pomysłów na urządzenie mieszkania, zajrzyj na