cegła

Stare oraz nowe podstawowe materiały budowlane

Jednym z najistotniejszych problemów przy budowaniu budynku jest jego izolacja cieplna, zatem ochrona domu przed labilnymi warunkami atmosferycznymi. Nie idzie tutaj wyłącznie o wygodę domowników, ale również o trwałość domu.

Budujemy domy od zawsze i w związku z tym technologii ocieplania domów jest bardzo dużo. Wybór jest uzależniony przede wszystkim od zasobności portfela. To w jaki sposób ocieplimy domek zależy w zasadzie od typu ścian jakie zastosujemy – najtańsze z możliwych podejść to mur jednowarstwowy.

cegła
Autor: Jean-François Gornet
Źródło: http://www.flickr.com

Ściana wspomniana konstruowana może być z pustaków albo też z klasycznej cegły, świetnie sprawdzi się w takim przypadku cegła – kliknij tu – klinkierowa – zobacz budownictwo . Jest ona ostatnimi czasy niezwykle popularna pośród inwestorów. Podstawowe jej atuty to estetyczny wygląd. Mamy do wyboru artykuł w różnych barwach (decyduje o tym temperatura wypalania jak też skład mieszanki) a także o rozmaitej fakturze. Przykładowo gdy pragniemy upodobnić nasz budynek do wiekowej chaty nada się nam cegła klinkierowa wytwarzana tak, aby przywodziła na myśl ręcznie kształtowaną.

Pomimo że ten typ materiału wytwarzany jest z materiałów znanych od wieków, nie znaczy to że nie jest to dziś półprodukt nowoczesny. Do mieszaniny dodaje się środki przeciwbakteryjne i anty grzybicze. Takie dodatki mają sprawić, iż pobudowany mur będzie jeszcze bardziej trwały. Istotną cechą jaką posiada cegła – poznaj naszą firmę – klinkierowa jest to że jest ona niepalna.

budynek w czasie konstrukcji
Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Jak już wspomniano wcześniej istotną rzeczą jest ocieplenie wznoszonego domu. Choć nowoczesne mury – nawet jednowarstwowe – mają wystarczające parametry termiczne, jednak stosuje się dodatkowe półprodukty izolacyjne. Jednym z najpopularniejszych będzie wełna mineralna – surowiec budowlany produkowany z odpowiednio przetopionych skał wapiennych czy bazaltowych. Zaletą tego materiału jest odporność na ogień oraz bardzo niska przepuszczalność wody. Osiąga się ją poprzez poddanie wyrobu specjalistycznym procesom albowiem wełna mineralna w swojej podstawowej postaci chłonie wodę. Jest ona też świetnym materiałem tłumiącym dźwięki stąd wykorzystywana jest wszędzie tam gdzie prócz cech ocieplających nieodzowna jest osłona przed hałasem.