Schody drewniane marki ZLEM

Różne typy schodów – trudny wybór

Schody są bardzo ważnym elementem konstrukcji każdego domu. Dzięki nim można przejść na wyższy poziom lub na ganek, czy też zejść do piwnicy. Występuje bardzo wiele odmian schodów. Ich rodzaj zależy od miejsca, w którym się znajdują. Inaczej będą więc wyglądały schody wewnętrzne, a odmiennie zewnętrzne, ponieważ jedne i drugie mają rozmaite zadania.

Schody drewniane marki ZLEM
Autor: www.zlem.pl
Źródło: www.zlem.pl

Schody przede wszystkim powinny posiadać walory funkcjonalne, a więc być komfortowe, niezagrażające zdrowiu i praktyczne. Oprócz tego jest jednak również drugi aspekt. Schody które są częścią wnętrza, są elementem jego wystroju. Muszą więc pasować do reszty wyposażenia, jak również do specyfiki i stylistyki pomieszczenia. Podobnie jak wszelkie inne elementy wykończenia i wystroju, schody także odzwierciedlać gust i upodobania właściciela czy domowników.

Typy schodów

Schody są zrobione z różnych materiałów. Jeśli są to schody metalowe, najczęściej będą wykonane z drewna. Jest ono bowiem na tyle uniwersalnym i różnorodnym tworzywem, że z łatwością wpasuje się w każde wnętrze i będzie właściwie spełniać swoje funkcje. Drewno wybiera się ze względu na jego stopień twardości. Niektóre gatunki są bardzo wytrzymałe i odporne, można więc być pewnym, że wytwory będą służyły przez długi czas, utrzymując poziom bezpieczeństwa. schody (zobacz domanski.com.pl) spiralne zewnętrzne z kolei najczęściej są betonowe. zazwyczaj prowadzą na ganek. Schody można także klasyfikować z uwagi na formę. W części wnętrz spotyka się schody kręcone. Czasami wymaga tego kształt wnętrza, jednak zazwyczaj kupowane są ze względu na wygląd estetyczne. Schody mogą mieć również kształt litery U schodach (zobacz sprawdź to) być ustawione prosto.

Kupno schodów

schody zabiegowe
Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska

Na rynku aktualnie działa bardzo duża liczba firm produkujących schody. Sprzedają oni gotowe towary lub wykonanie ich na wymiar. Pierwsze rozwiązanie jest na pewno mniej kosztowne, drugie natomiast pozwala na korzystniejsze zagospodarowanie przestrzeni. W sytuacji schodów na wymiar wszystko jest bowiem skrupulatnie zmierzone, a powstający projekt dobrze dopasowany do danego wnętrza. Koszty są zróżnicowane. Przykładowo schody drewniane, coraz chętniej kupowane, tworzone są w bardzo wielu miejscach w kraju.