sushi podawane w restauracji

Restauracyjne zwyczaje

Jedzenie to nie jedyna składowa dobrego posiłku, zdają się mówić osoby, które lubią jeść na ładnej zastawie. Bardziej smakuje, kiedy zgromadzi się wokół siebie dobrych znajomych, je się w domu lub w ulubionej knajpce, a do tego mamy obiad, śniadanie czy kolację na zjawiskowych talerzach, w cudownych kubkach, lepiej smakuje, gdy nie jemy plastikowymi sztućcami oraz kiedy nie serwują nam jedzenia na jednorazowej tacce. Niestety, w wielu miejscach wciąż pokutuje przekonanie, iż najważniejsze jest jedynie jedzenie, a to na czym (albo w czym) się je i pije, to nieistotne.

restauracja
Autor: César
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, zdarza się to nagminnie. Można zrozumieć właścicieli takich lokalów. Są małe, nie pomieszczą zmywarki, posiłki wydaje się w nich szybko, więc jest spory przerób i nikt nie ma czasu myśleć o zastawie obiadowej. Mało tego, w ten sposób jest wygodniej, gdyż obsługa nie musi myć naczyń, a jedynie wyrzuca się normalnie jednorazowe talerzyki, kubki, widelce i noże do śmietnika. A nie ma to przecież jak elegancka zastawa obiadowa w restauracji i domu.

No tak, jednak (obacz: Bramkor Warszawa) dość, iż jest to mało finezyjne (przecież nikt nie wymaga pięknej zastawy obiadowej), odstrasza sporo klientów, między innymi tych, którzy lubią mieć podany posiłek na czymś ładnym, to dodatkowo jest to nieekologiczne. Tyle śmieci, ile się wyrzuca każdego dnia może przestraszyć. Trzeba zadać sobie pytanie: czy nie stoi to w sprzeczności z naszymi zasadami?

element zastawy obiadowej
Autor: Elin B
Źródło: http://www.flickr.com

Gdyż jeżeli rzeczywiście, to czy warto uczęszczać do tego typu barów? Przecież nawet kiedy jesteśmy w nowym dla nas mieście i nie wiemy, że tak jest w konkretnym barze, to na pewno będziemy w stanie podpatrzeć gości, którzy aktualnie siedzą przy stolikach, czy mają „obiad na plastiku”. Co istotne, sporo knajp, które z zewnątrz wyglądają okropnie, co do których przewidujemy tylko to co najgorsze serwują normalne obiady, na normalnym talerzu, z innym niż plastikowy widelcem oraz nożem. Za to te nowe, ładnie urządzone, w których obsługują zgrabne ładnie ubrane panie, mają niestety plastik. Jeśli w takim miejscu sprzedaż nie idzie tak dobrze, to można sądzić, że jedną z przyczyn jest właśnie ów okropna „zastawa”.

Istotnie, istnieją także ludzie, którzy nie potrzebują specjalnej oprawy, a zjeść mogą choćby ze stołu, gdyż najważniejsze jest jedzenie, i nie powinno się wydziwiać. Może i to prawda, ale miło jest zjeść w swoim ulubionym gronie znajomych, na czymś ładnym i gustownym, przyjemniej wtedy mija nam biesiada.