kanapa

Pora na – mieszkanie dla starszego dziecka

Kiedy nasze dziecko przychodzi na świat, zazwyczaj śpi z nami. Dorośli są bardziej spokojni, jeśli wiedzą, że dzieciątko jest przy nich. I tym sposobem, urządzany od dawna, pokój dla dzidziusia jest niepotrzebny. Kolorowe mebelki tylko się kurzą, a w kołysce śpią lale. Ale taki stan rzeczy nie potrwa długo. Prędzej, czy później maluch przeniesie się do własnego pokoiku. A potem zdecydowanie zażąda wymiany dekoracji.

tapczan
Autor: Helene Valvatne Andås
Źródło: http://www.flickr.com
Raczej nie wyobrażamy sobie, że nasze nastoletnie dziecko będzie chciało sypiać w pomieszczeniu, w którym ściany udekorowane są postaciami z bajek. W tym wieku jest to wręcz niemożliwe. Dlatego jeśli nasza pociecha znajduje się już na tym etapie rozwoju, należy jej zagwarantować właściwe warunki życiowe.

W pierwszej kolejności, trzeba skonsultować z dzieckiem, jaki chce mieć pokój. Nigdy nie narzucajmy własnego zdania, gdyż tym sposobem może utracić całkowicie jego zaufanie. Jeżeli wizja dziecka będzie akceptowalna, to można zacząć remont. Oczywiście, nie zawsze powinniśmy pójść na ugodę. Jeżeli nastolatek życzy sobie wymalować cały pokój na czarno i powiesić sobie nad łóżkiem kościotrupa, to kategorycznie trzeba odmówić. Ale już na przykład na plakaty – (kliknij https://www.twoje-fototapety.pl/plakaty/40447-Do-pokoju-mlodziezowego.html) ulubionego aktora możemy z czystym sumieniem wyrazić zgodę.

Wybierzmy się z dzieckiem do sklepu po meble. Ono również musi wziąć udział w tym całym przedsięwzięciu. W różnych sklepach są już gotowe zestawy do pokoju dla dziecka, jak również Dziecięce tapczany (do nabycia na ), czy łóżka. Pamiętajmy, by dobrać odpowiedni materac, tak aby zapewnić dziecku spokojny i zdrowy sen. Pozwólmy mu wybrać wszystkie dekoracje. To w końcu ono będzie w tym pokoju przebywać na co dzień, więc nawet jeśli coś niezbyt przypadło nam do gustu, nie niszczmy mu radości.

Jeżeli pozwolimy naszemu dziecku czynnie brać udział we wszelkich pracach, jak również podejmować decyzje, dotyczące wystroju, na pewno wpłynie to bardzo dobrze na jego rozwój. Nasza pociecha poczuje się doceniona. Będzie wiedzieć, że liczymy się z jej zdaniem, a to z pewnością opłaci się w przyszłości.