lampa

Oświetlenie w miejscu pracy

O odpowiednim natężeniu światła w miejscu pracy o charakterze biurowym stanowią nawet przepisy BHP. Jest ono znaczące dla utrzymania oczu w dobrej formie przez parę kolejnych godzin pracy. Dobre oświetlenie w pomieszczeniu biurowym nierzadko wpływa na samopoczucie pracowników i wyniki ich pracy. Oświetlenie biurowe jest specyficznym rodzajem oświetlenia, musi być relatywnie tanie i wydajne, nie razić i emitować światło o określonej barwie.

W celu uzyskania takich wyznaczników światła (polecamy włącznik światła szklany) przy zachowaniu niewielkich kosztów, wykorzystuje się specjalnie skonstruowane źródła światła bądź oprawy oświetleniowe i żarówki jarzeniowe bądź żarówki innego rodzaju.

Złudzenie optyczneNajwiększą oszczędność właścicielowi firmy umożliwia wykorzystanie systemu luster w oprawie lampy, które ma za zadanie odbijać światło i emitować je w całym pomieszczeniu.

lampa na biurku
Autor: mendhak
Źródło: http://www.flickr.com

Wydajność źródła światła rośnie w takiej sytuacji w znaczny sposób, co pozwala zastosować mniej źródeł światła i w rezultacie daje zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Praca w biurze wymaga użycia światła białego, emitowanego jedynie przez niektóre typy urządzeń oświetleniowych. Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie jasności i kontrastu monitorów biurowych, tak żeby nie męczyły one oczu pracowników podczas długotrwałej pracy. Regularne przerwy są także ważne dla stanu wzroku pracowników. Trzeba wiedzieć, że pracownik wypoczęty to pracownik produktywny (www).

Oświetlenie nowego typuW najnowocześniejszych pomieszczeniach biurowych stosuje się oświetlenie nowego typu, które jest sterowane elektronicznie. Źródłem światła są lampy punktowe umieszczone od siebie w ustalonej odległości, posiadające nowoczesne żarówki z diodami LED (LINK). Są to bardzo oszczędne żarówki emitujące białe światło, które jest najlepsze do pracy w biurze. Elektroniczne kierowanie pozwala na dokładne dopasowanie natężenia światła, a zmniejszenie napięcia wysyłanego do żarówki nie ogranicza jej długiej czasu działania. Diody LED nie posiadają łatwego do uszkodzenia żarnika, są wykonane z półprzewodnika który jest trwały i odporny na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Z tego powodu żarówka oparta na takich diodach może działać nawet kilkakrotnie dłużej, niż energooszczędne świetlówki czy standardowe żarówki.