kolorowa lampa wisząca

Oświetlenie w domu – fakty i mity

Niezależnie od tego w jakim miejscu się przebywa, oświetlenie jest niezwykle ważne. Pełni ono bardzo ważną rolę tam, gdzie nie ma dostępu do naturalnego światła słonecznego, a więc na przykład we wnętrzach bez otworów okiennych, leżących pod poziomem ziemi. W obecnym świecie człowiek nie wyobraża sobie codzienności bez sztucznego światła. Od wielu lat przyzwyczajony jest do oświetlania domu po zachodzie słońca za pomocą energii elektrycznej, gdyż jest to rozwiązanie efektywne i opłacalne.

kryształowy żyrandol
Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com
Elektryczne źródła światła pełnią funkcję nie tylko praktyczną, ale również dekoracyjną. Mogą na przykład kierować światło (zajrzyj koniecznie) na jeden wybrany punkt otoczenia – do takich zastosowań służy oświetlenie punktowe patrz podkreślające pojedynczy element pomieszczenia. W sklepach ze sprzętem oświetleniowym można znaleźć różnorodne pomysły do domu, biura i pozostałych pomieszczeń. Na dzień dzisiejszy można wybierać także pod względem barwy światła. Większość osób lepiej czuje się w pomieszczeniach oświetlonych żółtym światłem.

Lampy dekoracyjne
W ostatnim czasie znaczną popularnością cieszą się różnego rodzaju lampy ozdobne. Część z nich oprócz funkcji ozdobnej służy także do oświetlania wnętrz, inne dają jedynie niezbyt mocne światło. Do lamp dekoracyjnych zaliczyć można przykładowo lampy solne. Składają się one z podstawy z żarówką oraz górnej części w postaci wydrążonej bryły soli. Lampy tego rodlampy (zobacz oświetlenie nad lustro)są ciężkie i raczej kosztowne, jednak emitują niezwykle przyjemne światło o ciepłej barwie. Kolejnym przykładem są tak zwane lampy z lawą. Mają zazwyczaj kształt stożkowaty, wypełnione są wodą zmieszaną z kolorową parafiną. W wyniku rozgrzania się żarówki parafina zaczyna poruszać się w wodzie i tworzyć rożnych rozmiarów bąble.

Światło w kuchni
Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie dobre światło jest niezwykle istotne z uwagi na wykonywane tam precyzyjne czynności. Oświetlenie kuchenne serwis o oświetleniu to nie tylko oświetlenie górne. Wielu ludzi stosuje dużo mniejszych źródeł światła w kuchni, na przykład przy okapie kuchennym czy nad blatem do przyrządzania posiłków. Nie powinno się także zapominać o niewielkim źródle światła do lodówki, w której jest ono szczególnie przydatne. Lampy mogą się także okazać potrzebne w niewielkich pomieszczeniach przy kuchni, pełniących rolę schowka czy spiżarni.