Kuchnia w odcieniach bieli

Optymalny komfort w kuchni zapewniają pomysłowo dopasowane szafki

Lata gdy kuchnia służyła tylko i wyłącznie do przygotowywania śniadań, obiadów i kolacji na szczęście nie dotyczą już dzisiejszych czasów. Dziś, to miejsce spotkań mieszkańców domu, a także funkcjonalność, ergonomia i design. Ale czy istnieje szansa aby w kuchni w tym samym czasie zamieszkał ład i porządek wraz z estetycznym wyglądem? Obieraczka do warzyw, sprzęt do drylowania wiśni czy maszynka do mięsa niekoniecznie muszą stanowić centralny punkt naszej kuchni. Odpowiedzią na te wątpliwości są szafki kuchenne.

Kuchnia w odcieniach bieli
Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki nim to co warte wyeksponowania – wyeksponujmy, a przedmioty mniej gustowne schowajmy w szafkach. Wszakże eleganckie kieliszki czy wykwintna zastawa z porcelany znajdujące się za szybą górnych szafek kuchennych są tak samo efektowne jak bukiet kwiatów stojący na stole. Szafki wiszące kuchenne są także bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Bez zbędnej gimnastyki mamy niezbędne nam rzeczy w zasięgu wzroku i dłoni. Jeśli okaże się, że górna półka w szafkach wiszących, zamontowana jest dla nas zbyt wysoko, producenci wychodzą z propozycją windy – to jeden z najnowszych pomysłów w ostatnich latach.

Szafki górne zamawiane pod wymiar mają zwykle rozmiar 72 cm lub 92 cm wysokości. Musimy tylko zdecydować czy wybieramy szafki otwierane z góry czy standardowe. Te pierwsze – klapowe są idealne kiedy chcemy pokusić się o niskie szafki wiszące. Na ogół część przednia szafki klapowej nie posiada więcej niż 45 cm wysokości. Jest to wiązanie z trudnością zamykania takiej szafki. Standardowy sposób otwierania szafek górnych pozwala na pionowe lub poziome mocowanie uchwytów co daje możliwość dopasowania się do preferencji osób użytkujących meble. W standardowym systemie otwierania, otwierając drzwiczki mamy wgląd do całej szafki co jest tego dużym plusem.

Z szafkami dolnymi z reguły jest mniejszy problem, gdyż zazwyczaj są zabudowane i głównym ich przeznaczeniem jest przechowywanie.
Alternatywą dla górnych szafek są także półki tudzież… okno – to najbardziej przyjemny z zamienników. Każdy musi jednak sam postanowić, która opcja będzie dla niego najbardziej odpowiednia.
A później? Nic, tylko przyrządzać smakołyki, a że to prawdziwe święto zmysłów – smaku, zapachu i dotyku, zawsze warto by ktoś nam przy tym towarzyszył.