dom z cegieł

O ważności materiału budowlanego. Dlaczego jest taki istotny, co nam gwarantuje i jakie są przykłady tego typu materiału?

Materiał budowlany ma znaczenie, powiedzą tak na pewno osoby, które coś budowały. Szczególnie powiedzą tak budowlańcy, którzy mają przecież z tym do czynienia codziennie. Spośród wielu różnorodnych materiałów ważne są te, które są mocne i jednocześnie w korzystnej cenie, trzeba wybierać te, co zapewnią spokój na lata, należy jednakowoż zwracać uwagę na nowe rozwiązania, jakie zapewnią najwyższą jakość. Jak to wszystko zgrać? Odpowiedź jest jedna: wybierzmy cegłę pełną lub pustaki ścienne.

ceglana ściana
Autor: Randy McRoberts
Źródło: http://www.flickr.com

O cegle sporo ludzi już zapomniało. Być może to wina czasów, w których żyliśmy, gdy tworzyło się z pustaków i wielkiej płyty? A może doszły tu inne kwestie? Niemniej, aktualnie cegła – sprawdź propozycję – wyrasta na produkt niezwykle cenny. Lofty zbudowane z cegieł są niezwykle popularne i trochę kosztują. Wiele osób jednak, które nie mają szans na lokum w tym poprzemysłowym miejscu pragnie przenieść choć namiastkę tego klimatu do swojego domu. Możemy zakupić substytut w postaci sztucznych kawałków cegieł, jednak czy to odpowiedni pomysł, czy nie będzie się to prezentować dość nienaturalnie? Korzystniej więc skorzystać z pozostałych pomysłów, a mianowicie skuć ścianę i dostać się do cegły. Może dla niektórych ten pomysł jest zanadto odważny i czasochłonny, ale jak to się mówi – dla chcącego nic ciężkiego. Jeśli natomiast budujemy dom to cegła pełna będzie faktycznie idealnym rozwiązaniem i warto o niej pomyśleć już na samym początku.

budowa ściany z pustaków
Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

A jeśli nie cegła to istnieje też inny ciekawy materiał: pustaki ścienne. Takie pustaki (jak przykładowo te: pustaki akustyczne), są niezwykle wytrzymałe i trwałe, dodatkowo ich zdolność „oddychania” oraz akumulacji ciepła wskazuje na tworzenie w trendzie energoefektywnym. Można tak zrobić każdą ścianę, na przykład pustak ceramiczny będzie wspaniały do wewnętrznych ścian działowych, natomiast pustaki o najszerszych przekrojach będą najlepsze do stosowania w budowaniu jednowarstwowych ścian zewnętrznych bez dodatkowego docieplenia. Dodatkowo, pustaki mają niezwykle solidne właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Jak wybierać więc to rzeczywiście dobrze, nie warto jednocześnie oszczędzać na tak istotnym materiale budowlanym. Powiedzą nam to z pewnością osoby, które miały z tym styczność. Oszczędzanie na materiałach jest złe, trzeba wybrać solidnie, aby było niezawodnie.