kolorowe pisanki

O czym powinno się nie zapomnieć w czasie przygotowań do świąt wielkanocnych?

Nie tak dawno obchodziliśmy święta bożego narodzenia , a już dziś bardziej zapobiegliwe panie domu myślą o kolejnych dużych świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Wielkanoc to dla chrześcijan najbardziej znaczące i najważniejsze święto w ciągu roku. Wspominane jest dla upamiętnienia męki pańskiej i zmartwychwstania Chrystusa w 3 dniu. Termin Wielkanocy jest ruchomy, wypada zawsze w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależnych jest wiele innych katolickich świat ruchomych.

pisanki z wzorami
Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W roku 2013 Wielkanoc odbędzie się nader wcześnie, bo już trzydziestego pierwszego marca. Nie trzeba się więc dziwić, że większość pań domu już zawraca sobie głowy przygotowaniem do Wielkanocy. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W polskiej tradycji Wielkanoc to czas radości oraz pogody ducha która jest obecna przy zmartwychwstaniu. Symbolem takiego odnowionego istnienia jest na pewno jajko.
Tak, jak żaden z nas nie wyobraża sobie wigilii bez karpia, tak i w Wielkanoc (zobacz urok morza w wielkanoc) śniadanie nie powinno obyć się bez jajek.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć, co podobny serwis udostępnił (https://meblemwm.pl/nowoczesne-lozka-tapicerowane-160-200) na ten temat. To na pewno też Cię zaintryguje.

Jak co roku udekorujemy stół rzeżuchą, na jakiej położymy pisanki wielkanocne (zobacz więcej na i święconkę.

wielkanocne pisanki
Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Nasi rodacy maja pochodzącą sprzed kilkuset lat tradycję ręcznego wykonywania ozdób . O ile na skomercjalizowane święta bożego narodzenia wszystkie świecidełka choinkowe możemy kupić w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.
Najlepsze z nich wykonuje się w północnej części naszego kraju – kurpiowskie pisanki i wydmuszki są sławne w całej Polsce. Dokładność i brak pośpiechu potrzebne do odpowiedniego pomalowania takiej pisanki są cechę rzadko spotykaną wśród dzisiejszych Polaków mieszkających w dużych miastach.
Oprócz pisanek, innym, nie mniej sławnym wyrobem z północnych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety używane do dekowania świątecznych palm wielkanocnych, jakie niejeden z nas z pewnością oglądał w internecie.

Dlatego, moim zdaniem, tym mocniej musimy doceniać kulturę i tradycję pochodzącą z rodzimego folkloru, gdyż reprezentuje ona nieco zapomniany, a być może wartościowy styl życia.