images

Nowoczesne oświetlenie do sypialni

Wytwórcy licznych towarów sprawili, że przywykliśmy do tego, że moda się zmienia i od czasu do czasu trzeba wymienić naszą garderobę, buty czy dodatki. Dodatkowo postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na tej samej zasadzie przychodzą i odchodzą kolejne trendy w projektowaniu pokoi, choć częstotliwość cyklu tych zmian nie jest może aż tak znaczna, jak w przypadku garderoby czy okularów. A co w takim razie z postępem technicznym? Czy to oznacza, że znajdujące się u nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać równie regularnie jak elektronikę? Jak trafnie dobrać oświetlenie do mieszkania?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy wybrać lampy sufitowe do garderoby, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do przedpokoju trzeba pamiętać, że lampy mają zagwarantować
Autor: Technolux

zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pokoju, jak i nadać mu oczekiwany nastrój. Znaczy to na przykład, że widowiskowe wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w salonie być może trzeba będzie uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby dobrze oświetlić także brzegi pomieszczenia i pozwolić na łatwe dla oczu czytanie, nie przypominając już o bardziej precyzyjnych pracach (robienie na drutach, składanie klocków lego, naprawa małych elementów etc.), gdy potrzebujemy silniejszego światła. Za to, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, dobrze, by w jego planach dodano nastrojowe lampki nocne, chociaż ze względów praktycznych (sprzątanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z mocniejszą żarówką będą także zalecane. Inną istotną sprawą jest energooszczędność rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem lampy (zobacz http://www.apdmarket.pl/) podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą umożliwiać wkręcenie żarówek energooszczędnych, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne kompletnie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że powinniśmy wybierać lampy sufitowe, kinkiety etc. w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeżeli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy zdobione będą w nim wyglądały świetnie. Natomiast w minimalistycznym stylu lepiej jednak będą pasowały lampy nowoczesne, chyba że łatwo nam przychodzi mieszanie wielu stylów i nie boimy się kontrowersji.

Apdmarket.pl - lampy
Źródło: Apdmarket.pl

Odpowiedź na tak zadane pytanie nie będzie łatwa, choć posiadany budżet powinien pomóc w jej znalezieniu. Jeżeli finanse to nie problem, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, także, jeśli mówimy o takich elementach oświetlenia jak lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu czy oprawy oświetleniowe do różnych pokoi w mieszkaniu. I tak końcówkę pierwszej dekady XXI wieku zdominowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład żółci i fioletu, co przekładało się też na lampy podłogowe, żyrandole i lampy stojące, a konkretnie ich abażury. Na początku nowego dziesięciolecia dominuje powrót do bardziej stonowanych barw, więc na wystawy sklepowe powrócą pewnie lampy stworzone z białych kryształów i lampy nowoczesne wykończone w metalu i szkle. Można mimo wszystko zastanowić się nad barwami ciepłymi, jak czekoladowy brąz, cynamonowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy podłogowe albo kinkiety w tych barwach mogą być interesującym i modnym dodatkiem kolorystycznym do wnętrza urządzonego w barwach chłodnych, jak szarość lub stal. Jednak uleganie trendom wnętrzarskim powinno być w takim samym stopniu co od ilości pieniędzy warunkowane możliwościami naszego pokoju. W budynku z niewysokim sufitem często praktyczniejsze są lampy sufitowe, ze względu na to, że np. lampy wiszące (patrz na )mogą zawadzać podczas chodzenia po mieszkaniu, dobrze także wybrać oświetlenie dające możliwość ustawiania konta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Salon w kształcie litery „L” aż prosi się o przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części głównej i plafon w drugiej części wstawiona np. nad stołem. Sprawnie postawione lampy przeźroczystej oprawie tym bardziej w kombinacji z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło słoneczne i odbijać je po większej przestrzeni, oświetlając promieniami nawet bardzo ciemne kąty, zastępując tym samym w dużym stopniu lampy boczne i przyczyniając się do oszczędzania zużycia prądu.

Chociaż zmiany na rynku oświetlenia następują nie tak szybko jak w przypadku sprzętu komputerowego, również i tutaj można zauważyć pewne modyfikacje. Wiąże się to głównie z możliwościami oferowanymi przed lampy LED, które zapewniają zdecydowanie większą oszczędność energii i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość dodatkowo zmiany koloru światła, w efekcie czego lampy (kliknij https://strefadobrychlamp.pl/) podłogowe, lampy wiszące lub plafony są jeszcze lepiej stopione z resztą wystroju wnętrza. Podobne nowości zazwyczaj widać najpierw w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych zarówno w wyglądzie, jak i w zastosowanej technologii. Naturalnie nie oznacza to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą pracować z diodami LED. Często zresztą jest to w ich przypadku znacznie praktyczniejsze rozwiązanie. Podstawowa zasada jest jednak taka, że nowoczesne oświetlenie na długi czas oferują nam jedynie lampy uznanych producentów, którzy cenią trwałość i dobrą jakość opraw oświetleniowych.