Królewskie spanie

Materac jak ze snu

Kupno pięknego łóżka, które pasuje do wystroju sypialni to nie wszystko. Najpoważniejszym zakupem jest materac. To właśnie on może zapewnić relaks i spokojny sen. Jak najłatwiej jednak zakupić właściwy?

Łóżko w sypialni
Autor: gjbell
Źródło: http://www.flickr.com

Kilka lat temu wybór materaca wydawał się naprawę łatwiejszy, ponieważ dostępne były jedynie zwykłe materace sprężynowe. Obecnie wybór i różnice w cenach są tak duże, więc kupno „spania” wydaje się niezłym wyczynem. Nie trzeba jednak mieć fachowej wiedzy, by zdecydować się na najlepszy materac. Już na początku trzeba pamiętać, że decyzja w sprawie materaca to zależy od własnych upodobań.

Czym się kierować, wybierając materac?

Zdrowe spanie wcale nie musi być związane z ogromnym wydatkiem. Plany najlepiej rozpocząć od ustalenia właściwych wymiarów materaca, przykładowo do wzrostu. Zawsze da się również wybrać materace na wymiar. Kolejnym istotnym czynnikiem jest twardość. Są tacy, którzy mogą się wyspać jedynie na twardych łóżkach, inni muszą mieć miękkie (tanie materace 160×200) lateksowe. Można tylko dodać, że im więcej się waży, tym twardsze musi być łóżko.

Materace sprężynowe mają minusy: sprężyny łączą się ze sobą, więc ruch jest odczuwany przez drugą osobę śpiącą obok (dowiedz się wygodnym spaniu tutaj). W dodatku nie dopasowują się do kształtu ciała. Lepszym pomysłem są więc (materac 160×200 twardy) kieszeniowe, mające środek ze sprężyn, ale oddzielnych, schowanych w papierowe „kieszenie”. Takie posłanie jest rzeczywiście tańsze niż materac lateksowy, a ze względu na to, że zwykle oprócz tego ma sporo warstw pianki, jest zdecydowanie wygodne i trwałe.

Wygodne łóżko w sypialni
Autor: Rooky Yootz
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalne materace

Modnym ostatnio posłaniem są też materace japońskie. To tradycyjne azjatyckie posłania, a dzięki temu, że są zrobione z bawełny, więc uczuleni mogą wybrać zdecydowanie futon Cena jest dosyć korzystna, a jako że tego typy materac nie wymaga łóżka ze stelażem, może być nawet oszczędnością. Umożliwiają też na idealną cyrkulację powietrza i prawidłowe rozłożenie temperatury ciała. Wielu twierdzi, że takie japońskie łóżko jest odpowiedzią na pytanie, jak zdrowo spać? Futon od razu dostosowuje się do leżącego, nie sprężynuje, a w gorące dni pozwala na wentylację.

Zdecydowanie trzeba dopasować materac do własnych wymogów. Naturalnie, że cena ma duże znaczeniem, ale nie zawsze trzeba płacić fortunę właśnie na posłanie.