lampa wisząca

Lampy – kiedyś niepotrzebne, dziś chleb powszedni

Lampy mają bardzo ważną funkcję w naszym życiu od zawsze. Od momentu, kiedy jaskiniowiec ujarzmił ogień, ciemność stała się mniej przerażająca. Przez wieki lampy przeszły widoczny ciąg zmian.

Lampy odgrywają wielce znaczącą funkcję w świecie od najdawniejszych czasów. Odkąd człowiek oswoił płomień, mrok przestał być straszny. Przez tysiąclecia lampy (zobacz lustra łazienkowe z oświetleniem) zaliczyły długi ciąg zmian.

lampa wisząca
Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Postęp rozpoczął się od prymitywnego płonącego drąga. W starożytności opracowano lampy oliwne, czyli gliniane naczynia z knotem oraz płonącym olejem. W ciemnych wiekach stosowano blask pochodni, uformowanych z drzewca i zmoczonego smołą zlepka szmat. Szanowanym rzemiosłem było wytapianie świec ze zwierzęcego tłuszczu.

W pałacach zamożnych panów projektowano pionierskie estetyczne źródła światła, takie jak lampy wiszące (zobacz więcej) ze świecami i tym podobne. W tamtych czasach to był luksus. Dużej części populacji średniowiecznego globu oświetlała życie pochodnia albo zwykła lampka tłuszczowa. Znikomy procent było stać na prostą świeczkę.

asperatus.pl
Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Sytuacja się niesamowicie zmieniła po premierze żarówki w 1879 roku. Rozszerzająca się zamożność społeczeństwa i upowszechnienie dostępu do elektryczności miały decydujący wpływ na to, że lampy (zobacz lampa do pokoju dziecięcego) z elementu niezbędnego do życia przekształciły się w kluczowy aspekt wystroju wnętrza. Na finiszu dwudziestego wieku większość ludzi z bogatszej części globu posiada prąd w domu i ma pieniądze na kupno ładnych lamp.

Zobaczcie sami, co obecnie możesz dostać w salonach z meblami: lampy z drewna, oryginalne klosze, lampy podłogowe… Ciekawe, co by zrobił zwykły mieszkaniec średniowiecznej Europy, ujrzawszy takie bogactwo, gdyby odwiedził sklep z lampami. Doznałby wstrząsu, patrząc na niesamowite wzory lampionów i żarówek, sam mając w swej chacie zjełczały kawałek zwierzęcego łoju, który rzuca marne, żółtawe światło…

lampa
Autor: Spot Light
Źródło: Spot Light

Przechodzimy do obecnych czasów. Jeżeli właśnie dekorujesz swoje mieszkanie, polecam zajrzeć do internetu, by odnaleźć pasujące oświetlenie. W naszych czasach da się nabyć sprzęt domowy, nie wyściubiając nosa z mieszkania. Powinieneś wejść na stronę wyszukiwarki. Sformułowania na przykład sklep z lampami (http://www.pmlighting.pl/) online albo „lampy biurkowe” zapewnią ci dużo opcji do rozpatrzenia.

Długą ewolucję zaobserwowaliśmy od płonącego kawałka drewna, nieprawdaż? Nasza inwencja jest fantastyczna.