lampa wisząca

Lampy – kiedyś niepotrzebne, dziś chleb powszedni

Lampy odgrywają wielce znaczącą funkcję w świecie od najdawniejszych czasów. Odkąd człowiek oswoił płomień, mrok przestał być straszny. Przez tysiąclecia lampy zaliczyły długi ciąg zmian.

lampa wisząca
Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Postęp rozpoczął się od prymitywnego płonącego drąga. W starożytności opracowano lampy oliwne, czyli gliniane naczynia z knotem oraz płonącym olejem. W ciemnych wiekach stosowano blask pochodni, uformowanych z drzewca i zmoczonego smołą zlepka szmat. Szanowanym rzemiosłem było wytapianie świec ze zwierzęcego tłuszczu.

W pałacach zamożnych panów projektowano pionierskie estetyczne źródła światła, takie jak lampy wiszące (zobacz więcej) ze świecami i tym podobne. W tamtych czasach to był luksus. Dużej części populacji średniowiecznego globu oświetlała życie pochodnia albo zwykła lampka tłuszczowa. Znikomy procent było stać na prostą świeczkę.

Sytuacja się niesamowicie zmieniła po premierze żarówki w 1879 roku. Rozszerzająca się zamożność społeczeństwa i upowszechnienie dostępu do elektryczności miały decydujący wpływ na to, że lampy z elementu niezbędnego do życia przekształciły się w kluczowy aspekt wystroju wnętrza. Na finiszu dwudziestego wieku większość ludzi z bogatszej części globu posiada prąd w domu i ma pieniądze na kupno ładnych lamp.

Zobaczcie sami, co obecnie możesz dostać w salonach z meblami: lampy z drewna, oryginalne klosze, lampy podłogowe… Ciekawe, co by zrobił zwykły mieszkaniec średniowiecznej Europy, ujrzawszy takie bogactwo, gdyby odwiedził sklep z lampami. Doznałby wstrząsu, patrząc na niesamowite wzory lampionów i żarówek, sam mając w swej chacie zjełczały kawałek zwierzęcego łoju, który rzuca marne, żółtawe światło…

lampa
Autor: Spot Light
Źródło: Spot Light

Przechodzimy do obecnych czasów. Jeżeli właśnie dekorujesz swoje mieszkanie, polecam zajrzeć do internetu, by odnaleźć pasujące oświetlenie. W naszych czasach da się nabyć sprzęt domowy, nie wyściubiając nosa z mieszkania. Powinieneś wejść na stronę wyszukiwarki. Sformułowania na przykład sklep z lampami online albo „lampy biurkowe” zapewnią ci dużo opcji do rozpatrzenia.

Długą ewolucję zaobserwowaliśmy od płonącego kawałka drewna, nieprawdaż? Nasza inwencja jest fantastyczna. lampy (zobacz lampa do pokoju dziecięcego) lampy (zobacz lustra łazienkowe z oświetleniem)