świetlówka

Lampy do domu

Polacy coraz częściej są świadomi jak ważną rolę w wyglądzie wnętrza pełni dobrze dobrane oświetlenie. Światło może podkreślić kształt przedmiotu, nadać mu charakteru i w delikatnie poprawić widoczność we wnętrzu. Istotna jest przy tym temperatura oświetlenia, oraz lokalizacja urządzenia. Źródła o neutralnym kolorze światła są obecnie ciężko dostępne, wykorzystuje się więc świetlówki, lampy halogenowe i energooszczędne oświetlenie LED. Najlepsze efekty w dekoracyjnym oświetlaniu wnętrza uzyskuje się przy odbiciu światła od sufitu bądź ściany. Żeby uzyskać taki efekt, stosuje się więc wszelkiego rodzaju lampy.

Światło jest w stanie relaksowaćPokój dzienny powinien być pomieszczeniem, gdzie można zrelaksować się po pracy – na przykład przy czytaniu książki.
Dwie lampy
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest więc, żeby światło nie było ostre i posiadało przyjazną, naturalną barwę. Dla osiągnięcia takiego rezultatu, stosuje się parę źródeł o zróżnicowanej temperaturze światła – przykładowo stosowane na przemian światło żarowe i ledowe. Planując oświetlenie salonu warto nabyć lampę o małej mocy, z plastycznym ramieniem, bądź skierowaną w dół – tak, żeby można było oświetlić za jej pomocą książkę. Światło czasami działa odprężająco także w łazience – umiejętnie dopasowane plafony mogą w przyjemny sposób urozmaicić romantyczną kąpiel z partnerem. W łazience nie jest potrzebne silne światło, oświetlenie łazienkowe nie może być więc zbyt ostre i rażące. W miejsce jednej, mocnej lampy, dobrze będzie zastosować parę o niższej mocy i ciepłej temperaturze.

Silne światło (zobacz strona tutaj) do precyzyjnej pracyW miejscach, gdzie potrzebna jest precyzja, przyda się silne źródło światła. Tego rodzaju punktów w mieszkaniu nie ma bardzo dużo, a należą do nich: garaż na samochód, gabinet i kuchnia. Lampy kuchenne >>LINK są bardzo ważną częścią oświetlenia wnętrz, powinny emitować silne, punktowe światło (więcej treści na ten temat) o zimnej barwie. W tego rodzaju warunkach przyrządzanie jedzenia, zwłaszcza przygotowywanie mięsa jest dużo prostsze, niż przy tradycyjnym świetle. Lampy w kuchni można dla lepszego efektu wizualnego wmontować w meble kuchenne, przykładowo nad blatem do krojenia.