images

Lampy do domu jakich nie znacie

Każdy człowiek ma świadomość, jak ważną rolę w urządzeniu mieszkania i ogrodu ma światło. Nawet idealnie urządzone wnętrze można oszpecić zakładając niewłaściwie dobrane lampy ze zbyt mocnymi lub za słabymi żarówkami. Zwracajmy na to uwagę, gdy urządzamy dom, a jeżeli nie znamy się na oświetleniu i nawet intuicja nie podpowiada nam co jest odpowiednie a co nie – zwróćmy się do specjalisty. Wielu architektów wnętrz zna się doskonale na oświetleniu, więc warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia.

Numer jeden – kuchnia
Galeriaoswietlenia.pl - oświetlenie nowoczesne
Źródło: Galeriaoswietlenia.pl

Lampy w kuchni są kluczowe. Ma być jasno, przecież gotowanie w ciemnościach jest prawie niemożliwe. Zwykle zdecydowanie lepiej sprawdzającym się rozwiązaniem, niż jedna lampa wisząca od sufitu, są małe lampki umieszczone pod szafkami, a rzucające światło na blaty na których przygotowujemy jedzenie. Przez takie rozwiązanie nie zasłaniamy sobie światła, a jednocześnie nie odnosimy wrażenia za dużej ilości światła, nawet jeżeli mamy białe, błyszczące szafki. Jeśli w naszej kuchni stoi także stół, warto zamontować nad nim lampę dającą ciepłe światło i nie oślepiającą osób siedzących. Tworzy się wówczas dookoła stołu krąg, który wręcz zachęca do spędzenia czasu właśnie przy stole. Światło w łazienceKtóż z nas nie nie był nigdy w łazience oświetlonej wręcz koszmarnie – choćby w hotelu, czy pubie. Zimne, sztuczne światło, które sprawia, że każdy człowiek wygląda jak koszmar senny – z sinymi workami pod oczami i ziemistą cerą. Dlatego też musimy zwrócić uwagę na to jakiego rodzaju światła zakładamy w łazience (>>przykłady takiego oświetlenia<<). Uda nam się uniknąć tego koszmaru we własnym domu. Jeżeli w łazience nie mamy dostępu do dziennego światła, bardzo istotne jest żeby światło było możliwie w największym stopniu zbliżone do naturalnego. Zwłaszcza dla kobiet, które robią makijaż przy takim świetle Jest to ogromnie ważne. Żadna pani nie chce wyjść z domu do pracy pomalowana jak do spektaklu teatralnego.

Ogród też można podkreślić światłem
Nie zapominajmy także o ogrodzie. Tutaj również mamy mnogość rozwiązań. Można oznaczyć podjazd, montując choćby lampy najazdowe (>>przykład takiego oświetlenia<<). Można powiesić na drzewach lampiony, można postawić małe latarenki, albo założyć podświetlenie drzew od doły. Ogranicza nas wyłącznie nasz gust. Pamiętajmy jednak aby nie przesadzić. Lepiej, aby światła było mniej, niż, gdyby nasze podwórko miało wyglądać jak lotnisko.