kuchnia i jadalnia

Kuchnia z pomysłem – luksusowa, efektowna, designerska. Aranże z wykorzystaniem szkła

Jeśli znudziły nam się tradycyjne kafelki i fugi lub zwyczajne blaty, przy aranżowaniu nowej kuchni postawmy na szkło. Będzie ono na pewno idealną dekoracją, lecz szybko okaże się też niesamowicie praktyczne i łatwe w sprzątaniu, co na pewno doceni każda pani domu.

Kuchnia, fototapeta abstrakcyjna
Autor: art.widi.pl
Źródło: http://art.widi.pl
Strona praktyczna to jedno, ale za stosowaniem szkła w kuchni przemawiają także względy estetyczne. Jest to świetne rozwiązanie w kuchniach otwartych na salon albo w kuchniach z wyspą, bo szkło jest bardziej neutralne od płytek na ścianie i będzie pasowało do kompozycji całego wnętrza. Gdzie to szkło? Odpowiedź brzmi wszędzie, ponieważ szkło hartowane ma znaczną odporność na rysy i uszkodzenia mechaniczne, więc sprawdzi się w różnych miejscach w kuchni. Szklany może być stół jadalny, świetnie dopasowany do naszego wnętrza, bo zamówiony na wymiar. Najczęściej dostępne jest błyszczące, bezbarwne szkło, superjasne (optiwhite), szkło matowe albo szkło antisol – w kolorze brązowym albo grafitowym. Bezbarwny szklany stół będzie pasował praktycznie do każdego wnętrza, lecz jeżeli wydaje nam się, że optycznie lepiej będzie wyglądać szkło w przydymionym odcieniu, wybierzmy je. Poza stołem możemy pokusić się o szklane blaty w tym samym odcieniu – http://twoja-galeria.eu/blaty-szklane.html.

Można rozjaśnić je od spodu linijką LED, co wydaje się być bardzo efektowne i powodować, że szklane blaty będą wyglądać dość designersko. Bardzo dużo osób umieszcza również tafle szkła w przestrzeni między blatami a wiszącymi półkami albo nad kuchenką. Stosunkowo niedawno był boom na gumolit, później na farbę do zmywania, następnie na kafelki i mozaikę, a obecnie właśnie na panele szklane – panele szklane w ofercie. Trudno się dziwić – jest to naprawdę funkcjonalne rozwiązanie a odczyszczenie tej powierzchni to najczęściej przetarcie szmatką lub jednorazowym ręcznikiem nasączonym płynem do mycia okien.

kuchnia
Autor: Villa Glass Studio
Źródło: Villa Glass Studio
Panele szklane, choć mogą wydawać się delikatne, są naprawdę trwałe i mogą mieć otwory na przykład na kontakty elektryczne w wybranych przez nas miejscach. Przy przytwierdzaniu szkła między półkami a blatami (zwykle przy użyciu śrub, kleju czy szyn) można uruchomić nasz zmysł artystyczny i zaprojektować, co za szkłem umieścić. Szkło bezbarwne ukaże fakturę ściany za nim (np. surowa cegła, fototapeta), szkło matowe będzie stanowić naturalne wykończenie, lecz szkło lakierowane albo barwne da gładką płaszczyznę koloru – co to jest szkło fusingowe. Jeśli naprawdę liczymy na ożywienie czy odmianę wnętrza, zdecydujmy się na szkło z nadrukiem. Ma ono największe walory dekoracyjne i może przykładowo pełnić funkcję obrazu. Widzimy, że szkło w kuchni to bardzo dobry materiał wykończeniowo-dekoratorski. Jego blask wniesie więcej światła do pomieszczenia i powiększy je. Szkło podświetlone linijką LED ożywi wnętrze i zapewni mu niecodzienny wygląd.