Sypialnia w jasnych barwach

Kontrast lub jedna tonacja

Gdy tworzymy wystrój pokoju, zawsze w końcu przychodzi taki moment, by dobrać kolory. Znaczenie ma nie tylko dobór konkretnych barw, lecz też to, jak harmonizują się one ze sobą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć dużą liczbę zupełnie różnych kolorów albo postawić na odcienie jednej tonacji. Jakie wyjście okaże się trafniejsze?

Sypialnia w jasnych kolorach
Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com
Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jako że dużo zależy od wykorzystania pomieszczenia i gustu lokatorów. Mimo to, można powiedzieć, że jest kilka reguł, którymi warto się kierować dobierając kolory do aranżacji. Przede wszystkim powinniśmy się zdecydować, czy wolimy wybrać zestawienie przeciwstawne czy jednolite. Kiedy już podejmiemy decyzję, pozostańmy przy wybranej opcji, a z pewnością uzyskamy piękne efekty. W jakim przypadku lepiej postawić na barwy przeciwstawne a kiedy stonowane barwy okażą się lepszą decyzją? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci znaleźć (jakie kolory dobrać do salonu? zobacz na
Sypialnia w jasnych barwach
Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com

Kontrast jest dobry wszędzie tam, gdzie ważna jest energia. Niektóre wnętrza są pełne „akcji” – np. przestrzeń gastronomiczna czy pokój gościnny. Przeciwstawne dobieranie kolorów dodają energii, wnętrze zyskuje energetyzujący nastrój. Nie ma mowy o nudzie. Analogicznie powinniśmy stwierdzić, że pokoje, które mają wiele wspólnego z wypoczynkiem muszą odznaczać się kolorami bardziej stonowanymi. Mowa przede wszystkim o sypialni.

Właściwy wybór kolorów jest tak istotny, gdyż niewłaściwie dobrane kolory mogą nas nawet wprawiać w senność lub utrudniać relaks. Na przykład, mocno nasycone a przy tym kontrastowe barwy w okolicy łóżka mogą być przyczyną problemów z zaśnięciem. A za bardzo wyważone barwy w kuchni sprawią, że staniemy się senni.