projektowanie

Jakiego rodzaju projekt własnego domu wybrać?

Nowy dom to marzenie ogromnej ilości ludzi. Decyzja o jego budowie wiąże się nie tylko z najróżniejszymi formalnościami. Przyszły właściciel domu powinien wybrać również projekt, według którego dom zostanie zbudowany. Wybudowanie domu sporo inwestorów zaczyna od dobierania planu domu. Nie jest to proste,gdyż pracownie w których wykonuje się tego typu projekty są w stanie projektować różne budynki dostosowane do oczekiwań inwestora.

budowa domu
Źródło: pixabay.com

Oferta jest niezwykle bogata, inwestorów prywatnych ciekawić będą tylko domy dla jednej rodziny. W zależności od konkretnych swoich potrzeb możemy dobierać projekty domów bez garażu, domy, w których zostało zaprojektowane fajne poddasze, projekty umożliwiające zbudować dom z piwnicą lub bez. Projekty domów bez garażu to niezwykle często domy parterowe ,w których nie pozostało przewidziane miejsce na samochód. Bryła takiego domu będzie łatwa, koszt jego wybudowania będzie więc znacznie tańszy. Dla wielu inwestorów jest to w wielu wypadkach sprawa kluczowa. Architekci zajmują się nie tylko projektowaniem domów jednorodzinnych. Sporą część przygotowanych przez nie planów zajmują projekty domów wielorodzinnych. Oferowane projekty domów wielorodzinnych są skierowane do innej grupy odbiorców. Bardzo często tego rodzaju projektami zainteresowane są firmy deweloperskie. Decydując się na projekt własnego domu należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Jednym z nich jest przygotowana działka, na której będzie w przyszłości stał budynek. Na małej działce nie da się bowiem wybudować dużego domu który będzie przypominał rezydencję. Na działce o mniejszej powierzchni da się wybudować tylko niewielki domek. Następna decyzja to wybór domu parterowego lub takiego z piętrem.

dom
Autor: Joe Shlabotnik
Źródło: http://www.flickr.com

Decyzja w tym przypadku zależy między innymi od środków, które będzie można przeznaczyć na samą budowę domu. Dysponując powiększonymi pieniędzmi możemy zdecydować się na dom piętrowy. Będzie on droższy nie tylko w budowie, ale również w eksploatacji. Pieniądze jakie będą wymagały poszczególne etapy budowy wzrastają także w przypadku domów całkowicie podpiwniczonych. Jeśli chcemy więc ograniczyć wydatki, powinniśmy raczej wybrać dom częściowo podpiwniczony lub pozbyć się z projektu piwnicy. Nie wolno jednak tej decyzji podejmować gwałtownie. Zawsze trzeba się nad tym mocno zastanowić.