Wiata samochodowa

Jakie drewno jest dobre do budowy domu? Czy warto w ogóle stawiać domy drewniane?

Jedną z początkowych decyzji, którą musimy podjąć przed budowaniem domu jest to, z jakich materiałów będzie zbudowany. Najczęściej dzisiaj wybierane są drewniane technologie, i nie jest to dziwne, ponieważ zapewniają całkiem sporą trwałość i wspaniały wygląd.

Wiata Fastlock
Autor: Icopal S.A.
Co więcej, z drewna jesteśmy w stanie wykonać naprawdę wiele przydatnych rzeczy, bardziej i nie aż tak skomplikowanych technologicznie, jak choćby wiaty drewniane Wrocław. Za takimi budowlami przemawia naprawdę sporo rzeczy, zaś ten najbardziej istotny odnosi się do szybkiego czasu w jakim można postawić budynek. Budowle takie robi się naprawdę sprawnie, przez co na tego typu projekty decydują się ludzie, jacy nie posiadają nazbyt dużo czasu, nie mogą sobie pozwolić na budowę przez parę sezonów. To w związku z tym bardziej konieczność aniżeli świadomy wybór. Co więcej, wbrew istniejącemu przekonaniu dobrze zbudowane i eksploatowane domy z drewna nie są gorsze i mniej trwałe, aniżeli domy murowane. Tak samo można mówić o ogniotrwałości.

Dobrze zaimpregnowane drewno albo zabezpieczenie płytami gipsowo-kartonowymi chroni tą całą konstrukcję przed pożarem. Nie istnieje więc obawa, że decydując się na mniej tradycyjną technologię ryzykujemy bezpieczeństwem lub trwałością tak postawionego domu. Istnieją różnorakie typy drewna, dzięki którym możemy wybudować taki dom. Jednym z gatunków jest brzoza.

Takie drewno możemy łatwo modelować oraz obrabiać, a przez to, iż nie jest najtwardsze, jest łupliwe. Dobrze wykorzystać je do produkcji elementów wykończeniowych, jak okleina czy sklejka (). Inny, wart polecenia rodzaj, to dąb. Jego trwałość jest zależna od wielkości słojów, a szerokie słoje świadczą o wysokiej twardości surowca.

Z jednej strony takie drewno jest ciężkie w obróbce, z drugiej natomiast jest bardzo wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia jak również ścieranie. Węższe słoje mówią o tym, że drewno (sprawdź -> heblarka grubościówka) jest zbyt miękkie oraz nieodporne na owady. Tego typu drewno natomiast pod wpływem wody staje się twardsze. Może pękać, kiedy nie zostanie dobrze wysuszone. Jest ważne w niektórych branżach, szczególnie natomiast w stolarstwie.