łazienka

Jak wybrać odpowiednią wannę do domu

Planując wyremontowanie łazienki można wybierać między wanną a kabiną prysznicową. Rzecz jasna jeśli ktoś będzie miał na tyle miejsca, to pewnie zainstaluje jedno i drugie, lecz większość łazienek jest tak niewielka, że trzeba będzie wybierać. A taki wybór z reguły nie będzie łatwy, ponieważ jedno i drugie rozwiązanie będzie miało swoje zalety i wady.

Łazienka, kabina szklana Guardian CristalGuard
Autor: Guardian Częstochowa
Źródło: Guardian Częstochowa
Prysznic to spore oszczędności miejsca w pomieszczeniu, jest też z reguły znacznie bardziej oszczędny w użytkowaniu. Lecz nie ma w nim możliwości relaksu i odpoczynku, za to w prawie każdej wannie można się wygodnie położyć, a jeśli ma dodatkowo hydromasaż, to odpoczynek będzie jeszcze większy.

Duża wanna jest znacznie praktyczniejsza także przy małych dzieciach, które kochają zabawy w wodzie. Największą wadą wszystkich wanien jest miejsce które zajmują, w niejednej łazience jest to spora część ich ogólnej powierzchni. Na pytanie, czy wanna, czy prysznic (znajdź więcej) praktycznie każdy właściciel łazienki sam sobie musi odpowiedzieć, jeśli jednak podejmie decyzję o wannie, to musi pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Najczęściej spotykanym kształtem wanien jest prostokąt o dużej rozpiętości wymiarów. Wymiary wanny powinno się dostosować do powierzchni łazienki, zbyt długa wanna sprawi, że w pomieszczeniu może braknąć miejsca na resztę sprzętów.

Wanny w zależności od typu posiadają różnie zrobiony dopływowy otwór, i powinno się znaleźć właściwy do łazienkowej instalacji rodzaj. Na przykład Wanna Koło Modo 170×75 XWP1170 odpływ z boku zda egzamin, kiesy instalacja odpływowa będzie przy krótkiej ściance, a w przeciwnym przypadku znacznie lepsza może być Wanna Koło Modo 170×75 XWP1171 odpływ na środku. Nawet jeżeli wanna ma kształt prostokąta, to jej wnętrze nie musi być proste, a świetnym przykładem może tu być wanna (zobacz wanny) Ravak PU-PLUS SONATA 170×75 C9010P0000 (więcej o produkcie), przez licznych użytkowników uważana za jedną z ładniejszych wanien w ofercie. Jeśli ktoś będzie chciał zainstalować wannę w narożniku pomieszczenia, to Wanna Pmd Piramida Ada 160×100 (zobacz) powinna w zupełności spełnić jego oczekiwania.