nowoczesny dom

Jak właściwie wybrać projekt domku jednorodzinnego i na co zwracać uwagę wybierając nowoczesne rozwiązania?

Wielu inwestorów dobiera projekt wymarzonego domu biorąc tylko pod uwagę walory wizualne. Jednak w czasie dobierania właściwego projektu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcje jakie ma spełniać projektowany dom i na jego energooszczędność w trakcie eksploatacji.Stawiając dom chodzi głównie o to, żeby się dobrze mieszkało. Najważniejszym etapem prowadzącym do dobrania odpowiedniego projektu jest głównie analiza planu miejskiego lub warunków zabudowy ustalanych dla naszej działki budowlanej przez władze gminy.

działka budowlana
Autor: infomatique
Źródło: http://www.flickr.com/photos/infomatique/1459740798/sizes/l/
Następnie trzeba przeanalizować rozmiary działki i możliwości rozmieszczenia domu na działce zgodnie z wytycznymi prawa budowlanego. Istotne też jest określenie własnych wymagań dotyczących funkcjonalności i bryły wymarzonego domu. Nowoczesne projekty domów stawiają na estetykę oraz energooszczędność w czasie eksploatacji. W takim wypadku bryła domku musi być zwarta i przylegająca o jak najbardziej prostych kształtach. Najlepiej, by był to kwadrat bądź prostokąt.

Przy doborze projektu ważną rolę odgrywają koszty powiązane z projektem i realizacją inwestycji. Chcąc obniżyć koszty budowy warto wybierać takie nowoczesne projekty domów, które mają niedużą liczbę uskoków, występów, wnęk, czy wykuszy. Szczególnie istotne jest też wybranie dachu do swojego upragnionego domu. Ograniczając koszty budowy warto wybrać dom (Sprawdź propozycje biura projektów www.eran.com.pl/) z dachem dwuspadkowym. Wielospadkowy dach o tej samej wielkości może być nawet kilkukrotnie droższy od dachu dwuspadkowego. Od skomplikowania prac na budowie zależy także czas realizacji i wybudowania domku. Im więcej skomplikowanych elementów, tym dłuższy termin wykonania projektu. Należy także podjąć decyzję, czy domek ma być jednopoziomowy, czy wielopoziomowy.

dom jednorodzinny
Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Często na tę decyzję wpływa rozmiar działki. Niewielka powierzchnia nieraz zmusza do stawiania domu wielopoziomowego. Nowoczesne projekty domów uwzględniają zatem potrzebę wykorzystania poddasza. Oferują przy tym rozwiązania zapewniające komfort użytkowania pokoi pod dachem. Mają tak rozplanowany układ oraz zastosowane rozwiązania techniczne, dzięki którym nie trzeba będzie się schylać już na środku pokoju. Żeby wybrać domek spełniający podstawowe funkcje należy pamiętać o jego wielkości. Dom (sprawdzone ocieplenie domu) nie może być ani za wielki, ani za malutki. Jedynie tak da się spełnić wszystkie potrzeby. Przy planowaniu domu trzeba odpowiednio rozplanować pomieszczenia, wyznaczając sobie specjalne strefy zgodne z naszymi zwyczajami oraz oczekiwaniami.