Jak powinna być zrobiona izolacja cieplna fundamentu?

W każdym budynku lub domu bardzo ważna jest tzw. ciągłość wszystkich powłok izolacyjnych. Chodzi tutaj tak o izolację przeciwwilgociowa, jak i termiczną.
W budynkach, które posiadają podpiwniczenie, tego typu izolacja nie będzie stosownie wystarczająca, jeśli na konkretnej działce wody gruntowe tymczasowo się podniosą powyżej poziomu ławy.

pojazd

Autor: Pete Brown
Źródło: http://www.flickr.com
W takich uwarunkowaniach o wiele korzystniej byłoby zrezygnować z podpiwniczenia, lecz jeżeli byłoby ono konieczne, należy zlecić indywidualny projekt. To będzie znacznie trwalsze rozwiązanie. Konieczna będzie w takiej sytuacji izolacja tzw. przeciwwodna i drenaż opaskowy w koło kompletnego domu.

Kiedy przekonasz się, że zaprezentowany w tym miejscu artykuł jest wartościowy, kliknij ten link, a znajdziesz więcej Inwestycja Wrocław analogicznych tekstów.

Musi on zostać przystosowany do konkretnego domu oraz znajdujących się wokół niego czynników gruntowych. Potem trzeba dopilnować wykonania tego typu izolacji. Warstwy izolacji przeciwwilgociowej zazwyczaj zrobione są z folii budowlanej, powinny także być szczelne. Dlatego też taką folię należy układać z m.in. 15 centymetrową zakładką, czasem także ponadto łącząc te zakładki taśmą obustronną.

led

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
izolacja

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym tego typu folia powinna zostać wywinięta co najmniej 15 centymetrów na ścianę konkretnego domu. Izolacja termiczna fundamentu będzie najlepsza wtedy, jeśli będzie tworzyć ciągłą warstwę na ścianie fundamentowej. Musi być także oparta na ścianie zewnętrznej. Z tego też powodu najlepszym rozwiązaniem byłoby, jeżeli dana ściana fundamentowa zostanie zaizolowana po stronie zewnętrznej za pomocą warstwy polistyrenu ekstrudowanego lub twardego styropianu, który będzie miał obniżoną nasiąkliwość.

Należałoby też pamiętać, że także ściany fundamentowe, które są wymurowane za pomocą bloczków keramzybetonowych będą posiadały mniejsze właściwości izolacyjne, niż jeżeli byłyby docieplone przy pomocy odrębnej warstwy materiału izolacyjnego. Czasami rezygnuje się z przygotowywania betonowego podkładu pomiędzy izolacją termiczną posadzki a warstwą podbudowy.