pustaki ceramiczne marki Wienerberger

Jak istotne jest efektywne działanie systemów wentylacyjnego i kominowego

Wznosząc budynek musimy nie tylko zadbać o postawienie odpowiednich ścian z najnowocześniejszych materiałów, w taki sposób aby nasz nowy domek spełniał dzisiejsze wymagania ochrony środowiska, ale także takie, które umożliwią nam zaoszczędzić finanse przez zmniejszenie straty ciepła. Stosujemy więc przeróżnego rodzaju systemy dociepleń, bo chcemy żeby nasz budynek był wygodny a zarazem niedrogi w utrzymaniu.

Projektując konstrukcję dom przewidujemy też w jaki sposób będziemy go grzać. Metod jest wiele. Możemy stosować piec CO bądź nagrzewanie gazowe. Ale możemy również wykorzystać najnowocześniejsze kominki z systemem nadmuchów, jaki poprzez systemy kominowe będzie rozprowadzał ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Najlepiej od razu zaplanować budowę odpowiedniego dla naszych potrzeb komina, który skutecznie będzie odprowadzał z naszego domku spaliny wyprodukowane przez wybrany piec lub kominek. Aby było to bezpieczne, trzeba zastosować odpowiednie materiały, w tym specjalnie do tego celu skonstruowane pustaki – pustaki wienerberger kominowe na stropy teriva, które są odporne na niszczący wpływ spalin. System kominowy musi zostać dostosowany do rodzaju pieca jaki będzie w budynku zainstalowany tak, by oba te elementy współpracowały ze sobą bezawaryjnie i bezpiecznie.
Murowanie ścian z pustaków ceramicznych
Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Regulacje prawa budowlanego – prócz wybudowania komina – wymagają, by we wnętrzach bez okien (takich jak toaleta piwnica bądź aneks kuchenny) wykonano odpowiedni system wymiany powietrza, doprowadzający do pomieszczenia świeże powietrze oraz odprowadzający powietrze zanieczyszczone na zewnątrz . Zazwyczaj wykorzystuje się w takich wypadkach wentylację grawitacyjną, która polega na wykorzystaniu różnic temperatur między powietrzem na zewnątrz i wewnątrz budynku. Ponieważ – jak wiemy – ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne, dokonuje się obieg powietrza.

W miejsce ciepłego do mieszkania dostaje się chłodniejsze, zaś ciepłe wydostaje się na zewnątrz. Proces ten powtarza się nieprzerwanie. Aby jednak system taki mógł działać prawidłowo, konieczne będą tak zwane pustaki ścienne. Są one stworzone tak, by w przewodzie wentylacyjnym realizowała się samoczynna wymiana powietrza.
Efektywne funkcjonowanie systemu kominowego a także systemu wentylacji jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa domowników, dlatego warto poświęcić temu tematowi właściwą ilość czasu oraz funduszy.