Jak ewoluowały lampy stołowe?

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak daleką drogę przeszły lampy stołowe, od ich pierwotnej formy do dzisiejszego kształtu. Można powiedzieć, że opanowanie ognia to prawdziwy moment narodzin cywilizacji. Ludzie pozbyli się obawy przed ciemnością i chłodem i rozwój ruszył z miejsca. Światło zawsze miało wielką rolę w ludzkiej innowacyjności.

Przez stulecia ulepszano techniki świetlne, zjawisko trwa nawet współcześnie. Popatrzmy na streszczoną historię światła.Całość ma początek od płonącego kawałka drzewa. Potem pochodnie modyfikowano, umieszczając na koniec łatwo płonące liście i mech. Wydrążano też kamienie, do których nalewano zwierzęcy tłuszcz. Z dodanym knotem konstrukcja ta była pierwszą świeczką. W antycznych kulturach wynaleziono lampki oliwne. Wlewano oliwę do wszelkiego kształtu naczyń i mocowano knot, często stworzony po prostu z kawałka liny. Zobacz też W lampkach palono też tranem. Zobacz W Średniowieczu używano w większości pochodni i świec. Świece wytwarzano z wołowego tłuszczu. Znane były już dużo wcześniej, ale czas największego ich użytkowania nastąpił po zagładzie Cesarstwa Rzymskiego. Wiąże się to z używaniem ich do rytuałów religijnych, co widać również współcześnie.Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Wielka rewolucja nastąpiła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz zbudował pionierską lampę naftową. Równolegle zaczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i droższych od naftowych, jednak zwykle zakładanych w lampach (zapraszamy serdecznie) ulicznych. Nawet obecnie na wrocławskim Ostrowie Tumskim po zmroku są zapalane przez latarnika.
W 1886 żarówkę elektryczną opatentował Thomas Edison. Od tego wydarzenia należy liczyć start długiej doby elektryczności i spowszednienia światła. Zastanówmy się, że często to, co dawniej było bardzo użytecznymi i cennymi wygodami, obecnie to dostępne wszędzie akcesoria dekoracyjne do domu.

Ważne jest to, że dane, które zawiera ta witryna, Cię olśniły. Kliknij zatem na odnośnik i przeczytaj przykłady omawiane materiały.

światło spowszedniało i nikt sobie nie wyobraża życia bez niego. Współcześnie wybierając lampy stołowe, żyrandole i kinkiety zwraca się uwagę głównie na wygląd. Tak wiele się zmieniło od czasów płonącego kawałka gałęzi!
Źródło elampy-oswietlenie