oświetlenie w mieszkaniu

Jak dobrać najlepsze oświetlenie do domu?

Dobrze oświetlone mieszkanie to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia domowników. Ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale także efekty, osiągane dzięki różnego gatunku lampom.
Nie każdy wie, jakie znaczenie ma prawidłowe oświetlenie mieszkania. Ze światłem związany jest nie tylko nasze samopoczucie, ale także skuteczność w pracy i wypoczynku.

Argument
lampa stojąca
Autor: Rosmarie Voegtli
Źródło: http://www.flickr.com

o ograniczonej powierzchni i konieczności skupienia się na praktycznych aspektach aranżacji wystroju nie sprawi, że postawimy na na kupno nieprzemyślanego oświetlenia. Do niewielkich powierzchni można poszukać szereg rozwiązań, które łączą walory estetyczne i funkcjonalne. W zastępstwie lamp stacjonarnych można postawić oświetlenie sufitowe, listwy ledowe, kinkiety lampy stołowe, które nie zajmują dużo miejsca, a emitują ciepłe światło. Z kolei w dużych pomieszczeniach doskonale będą prezentowały się surowe lampy w dużych rozmiarach lub efektowne lampy kryształowe czy antyczne. W chwili gdy dysponujemy większą przestrzenią możemy sobie pozwolić np.: na nowoczesne lampy stojące w oryginalnym designerskim wzorze, nowoczesne lampy sufitowe (warto zobaczyć: Sklep internetowy Lampy Tanie) o równie oryginalnym wyglądzie. Postawione lub powieszone obok sofy lub stołu, wyeksponuje meble oraz stworzy dogodne warunki do pracy, posiłku bądź relaksu. Przy zakupie lamp musimy wziąć pod uwagę upodobania oraz sposób życia mieszkańców. Jedni lepiej czują w pomieszczeniach bardzo jasnych, inni preferują półmrok i łagodne światło lampki. Koniecznie sprawdź: nowoczesne lampy stojące. Różnego oświetlenia wymagają osoby spędzające godziny przy biurku, innego odpoczywający popołudniami na kanapie, innego dzieci spędzające czas w swoich pokojach. Dla nich przydatne mogą okazać się lampki nocne do dzieci. Kilka propozycji – Sklep internetowy LampyTanie.plSklep internetowy

Watro jest pamiętaćteż o tym, że oświetlenie
lampa na biurku
Autor: Alehins
Źródło: http://www.flickr.com

jest elementem dekoracyjnym. Pozwala kreować przestrzeń, podkreśla dobre strony wnętrza, odświeża kolory, a nawet może czasem optycznie powiększyć pokój.
W mieszkaniu musi panować harmonia pomiędzy rodzajami oświetlenia. W każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła. Najważniejsze jest z pewnością oświetlenie ogólne (dzięki niemu możemy na przykład funkcjonować po zmroku). Nie wystarczy jednak tylko górna lampa. Pokój dzienny na przykład watro także w dodatkowe punkty świetlne.
Pamiętajmy, że bardzo jasne, sztuczne światło motywuje do pracy i koncentracji. Z kolei przytłumione skłania ku wypoczynkowi. Co więcej, im więcej źródeł światła, tym większa jest zdolność kształtowania przestrzeni. Jeżeli mamy możliwość warto zachować jeden główny włącznik przy drzwiach wejściowych. Wtedy, wychodząc z domu jednym pstryknięciem zgasi się światło we wszystkich pomieszczeniach.