images

Idealne oświetlenie do domu

To, jaki typ światła użyty jest w określonym pomieszczeniu, jest ogromnie ważne. W życiu codziennym nierzadko nie docenia się roli dobrego światła. Musi być ono inne w każdym rodzaju wnętrza, a do tego powinno spełniać różne wymagania. Od właściwego światła uzależniony jest bowiem komfort pracy i siedzenia w danym wnętrzu. Oświetlenie wywiera także wielki wpływ na ludzkie zdrowie.

Przy niewłaściwym lub niedostatecznym świetle narząd wzroku szybko się męczy. Stałe siedzenie w takich warunkach może prowadzić do uszkodzenia lub pogorszenia wzroku, a także do przemęczenia i bólu głowy. Niebezpieczne jest zwłaszcza nieprawidłowe światło (zobacz propozycje) w miejscu zatrudnienia, gdzie spędza się zazwyczaj wiele godzin codziennie. Niezależnie od tego, czy są to lampy klasyczne, czy nowoczesne świetlówki, w każdym wnętrzu należy zorganizować dostateczne i odpowiednie światło.

Oświetlenie kuchenne

kuchnia
Autor: Centrilobular
Źródło: http://www.flickr.com

Kuchnia pomieszczenie, w którym? zwykle wykonuje się wiele precyzyjnych czynności. Oprócz światła dziennego konieczne jest więc odpowiednie wnętrz (poznaj więcej) sztuczne. Ma to tym większe znaczenie w przypadku kuchni, która nie posiada dopływu światła dziennego. Kuchnie takie najczęściej można spotkać w lokalach gastronomicznych. Czynności takie jak na przykład siekanie warzyw wymagają właściwego oświetlenia, w przeciwnym przypadku człowiek jest zagrożony. Oświetlenie kuchni najczęściej złożone jest z kilku elementów. Oprócz górnego źródła światła nierzadko występują inne, przykładowo nad kuchenką gazową. Można więc ustawiać w różny sposób dopływ światła zależnie od potrzeby.

Oświetlenia łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe również jest bardzo istotne. W łazience wykonuje się dużo zabiegów higienicznych, do których potrzeba silnego oświetlenia. Lampy łazienkowe powinny być rozmieszczone w różnych miejscach. Niezwykle istotne jest, by lustro było dobrze oświetlone. Dlatego niekiedy w zestawie z lustrem łazienkowym są specjalne lampy. W nowoczesnych, luksusowych łazienkach często również występuje możliwość dowolnej zmiany natężenia oświetlenia, tak by można było uzyskać efekt relaksującego półmroku. Jest to potrzebne przy kąpieli, której celem jest odpoczynek i pozbycie się stresu.