kuchnia

Funkcjonalny i estetyczny blat meblowy

Jeszcze w ubiegłym stuleciu w dobrym towarzystwie o kuchni nawet nie prowadziło rozmów. Krzątała się w niej jedynie służba i nadzorowano tylko, by zapachy przyrządzanych potraw nie przedostawały się do innych domu. Nie było osób, które przykładały wagę do tego, jak się prezentuje. Aż do dziś. Obecnie w kuchni rodzina zbiera się nie jedynie na wspólne posiłki, spędza się tu czas, eksperymentuje kulinarnie z przyjaciółmi, a także organizuje małe uroczystości. Krótko mówiąc: najważniejszym elementem jest jej …trwałość. A dokładniej wytrzymałość blatów kuchennych. Należy jednak zastanowić się na który model się zdecydować.

blat kuchenny
Autor: Cory Doctorow
Źródło: http://www.flickr.com

Do większości kuchni z reguły uda nam się dopasować z drewna – od stylu rustykalnego, po nowoczesny. Drewno jest łatwe w obróbce, zatem bez problemu uzyskamy dowolny kształt. Konieczne jednak będzie by zabezpieczyć jego powierzchnię – olejowaniem lub lakierowaniem ponieważ drewno jest podatne na plamienia a przy tym nie jest wytrzymałe na wysokie temperatury.

Takich problemów w eksploatacji nie będziemy mieli z blatem kamiennym. Możemy na nim bez obaw kroić i stawiać gorące naczynia. Ponadto, po latach nadal będzie wyglądał jak nowy. Jedynym mankamentem, który może nas zrażać jest cena, gdyż kamień ( kamień do ogrodu, kamień do ogrodu cena, kamień do ogrodu biały, kamienie do ogrodu aranżacje, kamień na alejki do ogrodu, kamień w ogrodzie aranżacje do ogrodu, kamień do ogrodu ceny, kamienie do ogrodu cena, kamienie do ogrodu ceny, kamienie do ogrodu cennik, kamień do ogrodu duży, kamień do ogrodu drobny, kamienie do ogrodu duże, kamienie do dekoracji ogrodu, kamienie do ogrodu firma, kamien do ogrodu, kamień do ogrodu granit, kamienie do ogrodu hurt, kamienie ozdobne do ogrodu hurt, ile kosztuje kamien do ogrodu, kamienie do ogrodu japońskiego, kamień do ogrodu mosina, kamienie do ogrodu na ścieżki, kamienie do ogrodu najtaniej, kamienie do ogrodu otoczaki, kamienie do ogrodu tanio ) należy do jednych z droższych materiałów przeznaczonych do wykańczania. Niemal identyczne w działaniu są blaty z konglomeratów, inaczej mieszanek minerałów. Jedne i drugie muszą być przycinane a także wstawiane przez fachowca.

Dobrym a także mniej pochłaniającym nasze środki pomysłem będzie pokuszenie się o wykonanie blatu z płytek ceramicznych, które wykazują dużą odporność na wysokie temperatury i działanie detergentów. Koncepcja proponowana do raczej rustykalnych kuchni. A co z kuchnią modernistyczną i minimalistyczną? Tutaj dobrze sprawdzą się blaty z aluminium tudzież stali, najlepiej kwasoodpornej ,to oznacza higienicznej i łatwej do utrzymania w czystości. W takiej kuchni dobrze będzie też wyglądał tak modny w ostatnim czasie blat szklany – trwały i efektowny. Jak sami widzimy rynek budowlany proponuje tak bogatą ofertę, iż każdy z nas zdecyduje się na odpowiednią. Odpowiednią do naszego gustu i…portfela.