dom

Doskonały, bezpieczny dom jest pragnieniem każdego Polaka – zobacz, jak je spełnić

Dom to pragnienie. Nierzadko wydające się odrealnione. Potężne pieniądze za kupno już wykończonego domu odstraszają mnóstwo rodaków. Część z nich decyduje się na stawianie budynku samodzielnie. Czy jest to warte rozważenia wyjście?

domy
Autor: Nathan O’Nions
Źródło: http://www.flickr.com
Jak najbardziej. Owszem, trzeba pomyśleć, iż nie wszystko da się zrobić bez pomocy ekspertów, jednak samodzielna budowla może znacznie obniżyć wydatki. Najważniejszym krokiem jest kupno działki. W zależności, jak dużej przestrzeni potrzebujemy, możliwe jest małe sześć arów, spore dziewięć arów, czy duże dwadzieścia arów. Blisko innych domów, terenu zalesionego, centrum miasta, czy przeciwnie – należy zdecydować zawczasu. Dalszy krok to projekt domu – jednopiętrowy, ze stromym dachem, tarasem? Kolejny krok – wybór materiałów. Dom z pustaków czy bali. Bardzo istotnym elementem jest ukoronowanie budowli – dach. Kominy, okna, panele słoneczne… Na współczesnym dachu jest mnóstwo możliwości projektowych. Pożyteczne w tym są kliny dachowe, które pomagają zrobić
budynek
Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com

delikatne przejście z połaci poziomu do pionu, co między innymi uniemożliwia następne gromadzenie się wody wokół – na przykład – komina. Kliny dachowe również doskonale trzymają ciepło. Należy mieć w pamięci, iż do właściwego kształtowania powierzchni są izokliny. Te w kształcie trójkąta listwy mają dużą wartość dla domu. To małe dodatki, które bronią przed niesłychanymi trudnościami.

Postawienie budynku można zlecić, zamiast wielkiej firmie, grupie specjalistów – porównaj Styropapa. Trzeba poznać portfolio wykonawcy. Dopytać o materiały, które stosują. Nierzadko posiadają oni informacje, w których marketach można zaopatrzyć się za najmniejsze pieniądze, a taka wiadomość bywa dla budującego równorzędna z mniejszymi wydatkami. To nie jedynie mniej kosztujące izokliny, ale także płyty, czy w następnym czasie montażu elementy wewnętrzne jak kafelki, podłogi drewniane, rury, kaloryfery.

Załoga, której powierza się dane zlecenia budowlane, ma częstokroć także rozeznanie na lokalnym rynku. Może zaproponować nawet świetnego gazownika. Warto też wcześniej zaplanować ogród. Zdecydować, co będzie posadzone, które drzewa liściaste, krzewiny. Podjąć decyzję, jakie ogrodzenie okazałoby się najlepsze. W ostatnim czasie popularne stały się żelazne okucia. Bardzo zdobne, a jednocześnie mocne. Trzeba jednakże pamiętać, że takie wyjście nie bywa tanie. Skoro jednak ktoś decyduje się na budowanie tworzenie domu sam i nie będzie chciał dużej firmy, może się okazać, iż taki płot jest w zasięgu ręki.

Źródło informacji: http://www.styro-papa.pl/cennik