Okno w łazience

Dobieramy osłonę okna do łazienki?

Osłony okien służą głównie dwóm celom. Mają chronić pomieszczenie przed nadmiarem słońca, a także dbać o prywatność domowników. W przypadku rolet zamontowanych w łazience, kwestia prywatności wysuwa się zdecydowanie na pierwszy plan. W końcu większość ludzi nie życzy sobie, by przechodnie obserwowali go podczas brania prysznica. Jakiego typu roletę jednak wybrać, by odpowiednio nam służyła?

Okno w łazience
Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com
Już na starcie musimy wziąć pod uwagę to, jaki rodzaj tkaniny powinna posiadać roleta. Nie każdy materiał nada się w takim samym stopniu. Dlaczego? Przyczyną jest to, że w łazience panuje bardzo duża wilgoć i nie wszystkie materiały mogą znieść podobne środowisko. Część tkanin może zmieniać formę albo zachodzić pleśnią. Wówczas roleta szybko utraciłaby zalety wizualne i praktyczne. Więcej łazienkowych inspiracji możesz zobaczyć na loving it (loving it – tu znajdziesz najładniejsze inspiracje).

Rolety okienne
Autor: Shilpa Arch
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku dużej wilgoci szczególnie dobrze sprawdzają się tkaniny sztuczne, na przykład poliester. W sklepach można znaleźć rolety zrobione jedynie z poliestru. To tworzywo, które nasiąka cieczą, ale również bardzo efektywnie pozwala jej odparować. Z tego powodu z poliestru robi się np. stroje dla sportowców. Ponadto, poliester nie jest podatny na deformację pod wpływem cieczy, a co za tym idzie: osłona okna zatrzyma dobrą kondycję na długo.

Powinniśmy się także zastanowić nad grubością tkaniny, warto jednak dodać, że w tej kwestii bardzo dużo zależy od prywatnych upodobań. W sklepach znajdziemy rolety, które całkowicie nas zasłonią lub też firankowe tkaniny, które przepuszczają w pewnym stopniu światło. Wówczas potencjalna osoba przechodząca obok okna – poprzednia strona – zobaczy cień naszej sylwetki, jeśli zapalimy lampkę w łazience. Jeśli nam to przeszkadza, lepiej wybrać osłonę o większej gramaturze.