Czy warto skorzystać z usług profesjonalnego zaprojektowania domu? Czy jest sens wydawać pieniądze na takie projekty domów?

W nagromadzeniu kilkunastu tysięcy dostępnych projektów domostw trudno jest zdecydować się na ten jeden oraz właściwy. Ciężko wybrać ten, który będzie najlepiej zaprojektowany pod kątem architektonicznym, będzie miał interesujący wygląd, wygodę jak i dodatkowo także energooszczędność. W jaki sposób więc wybrać idealny projekt domu?

dom
Dla sporzej rzeszy inwestorów, którzy decydują się na budowę domu, często podstawą jest cięcie kosztów budowy. Każdy obecnie, czy są to projekty małych domów czy też dużych, stara się jak najbardziej zmniejszać koszty. To wydawałoby się rzecz normalna i racjonalna, jednakże, gdy planujemy budowę domu zapominamy o tym w najbardziej ważnym momencie – wybierania projektu. W związku z tym zachwycają nas piękne wizualizacje budynków mieszkalnych, jakie względem kosztów inwestycji nie są tak tanie w realizacji.

Czasem więc może się zdarzyć, że kupujemy projekt, jaki nas zachwycił, zaś dopiero przy ostatecznej wycenie jego zrealizowania wychodzi na to, iż koszty są bardzo duże, poszukujemy więc różnych rozwiązań, aby je zniżyć. Najczęściej się to więc kończy zmianami adaptacyjnymi takiego zakupionego przez nas projektu. Przykładowo sprawdzamy projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji,

dom

Autor: Wolf System Sp. z o.o.
Źródło: Wolf System Sp. z o.o.

zaś w praktyce okazuje się to trudne do zrealizowania, a późniejsze zmiany są niesamowicie drogie.

Zobacz ten link:

W związku z tym należy pamiętać, iż przy wybieraniu projektu najważniejszy jest jego układ funkcjonalny wewnątrz niż widok z zewnątrz. Elewację zewnętrzną zawsze jesteśmy w stanie dowolnie urozmaicać bardzo prostymi oraz niedrogimi rozwiązaniami. Dodatkowo, dopiero pod koniec możemy je dostosować do otoczenia.

Czyżbyś miał ochotę otrzymać sporo wiadomości na ów intrygujący temat? Potrzebujesz faktów? Zatem kliknij, aby przeczytać – następne wpisy oczekują na Ciebie.

Układ natomiast i rozmiary wewnątrz odmienić o wiele ciężej, a wiąże się to z niepożądanymi zmianami w konstrukcji. Obrys domu powinien być zwarty i kompaktowy, cechować go powinny jak najbardziej regularne kształty, na przykład kwadrat albo prostokąt. Każdy załamanie ścian czy uskok zawsze niestety podraża koszty budowy, na jakie składa się droższa robocizna jak i dodatkowe koszty użytych surowców. Jak widać już przy wyborze projektu należy bardzo zastanowić się nad decyzją, by nie przepłacać podczas ewentualnych późniejszych zmian projektu.