domy pasywne

Czy budowa domu to opłacalna inwestycja?

Decydując się na usamodzielnienie i niezależność, jednym z bardziej interesujących rozwiązań, nad którym warto się zastanowić może być budowa własnego domu. Koszty, różnicowane przez lokalizację, mogą być niższe, niż wykończony pod klucz dom na sprzedaż lub zakup nowego mieszkania od dewelopera w ścisłym centrum większego miasta.

domy pasywne
Autor: www.schueco.pl
Niezwykle trudnym zadaniem jest oszacowanie całkowitych kosztów wybudowania domu. Sprawę utrudnia fakt, że na budowę wpływ ma dużo czynników.

W naszych szacunkach nie bierzemy pod uwagę kosztu kupna działki budowlanej, który uzależniony jest od lokalizacji.

Wszelkie koszty należy podzielić na cztery główne grupy. Pierwsza to stan zerowy, który obejmuje wszelkie roboty ziemne, fundamenty, ściany znajdujące się poniżej poziomu gruntu, a także stropy pod linią gruntu oraz schodami (zobacz wróć) i izolacje. Druga grupa to stan surowy otwarty, w skład którego zaliczają się ściany, stropy, wszelkie schodach (zobacz odkryj więcej) i podesty, ściany działowe , a także szkielet dachu wraz z podłożem i pokryciem. Trzecia grupa zawiera okna oraz drzwi. Czwartym, najdroższym etapem budowy domu są czynności związane z wykończeniem nieruchomości. Będą to wszelkiego rodzaju instalacje, tynki, posadzki i wykładziny oraz inne tego typu elementy..

Dom
Autor: Jens Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba w tej sytuacji pamiętać, że rozważając gotowe domy na sprzedaż, część z tych kosztów również będzie leżała po naszej stronie (chyba, że zdecydujemy się na opcję „pod klucz”, która oczywiście będzie droższa).

Sporym ułatwieniem są gotowe projekty domów, które często zawierają w sobie już obliczone koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztowała budowa naszego domu. Warto zainteresować się gotowymi projektami między innymi właśnie z tego powodu. Średni koszt kupna gotowego projektu wynosi ok. 2000 zł. Są to jednak pieniądze dobrze zainwestowane, dlatego, że dają możliwość wybrania takiego projektu, który będzie zawierał dom naszych marzeń.

Ponieważ koszty wydawane na budowę domu są jednymi z najdroższych, jakie ponosimy w w trakcie życia, warto się tym zainteresować, aby zdecydować się na taki dom, który będzie nas cieszył. Często zdarza się, że mamy ”w myślach” dany szkic, ale nie potrafimy architektowi go zobrazować. W takim przypadku analizowanie gotowych projektów domu może być bardzo pomocne. I tym samym pozwoli zaoszczędzić dużą ilość gotówki, którą trzeba by zainwestować w kupno indywidualnego projektu.

Bez względu na to, jaką kwotą na budowę domu dysponujemy, musimy brać pod uwagę minusy, z których najczęściej najbardziej istotnym jest lokalizacja. Nie można zapominać, że aby zamieszkać w komfortowym miejscu często trzeba jednak zdecydować się na tańszą, gotową ofertę od firmy deweloperskiej, która nabywając większą działkę ma okazję zmniejszenia kosztów jednostkowych. Warto też pamiętać o wygodzie jaką umożliwia wykonanie wszystkich prac i załatwienie najważniejszych formalności, związanych z budową domu przez dewelopera. Pozostaje więc rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.

Jeśli remontujesz mieszkanie dowiedz się więcej na ten temat na portalu Da Bud.