Pompa ciepła

Co wybrać: pompy ciepła powietrze woda, czy gruntowe?

Wraz z upływem lat, ludzie stają się coraz bardziej proekologiczni, zwłaszcza, że rozwiązania bezpieczne dla środowiska naturalnego są przeważnie również rozwiązaniami bardzo atrakcyjnymi z finansowego punktu widzenia. W nowoczesnym budownictwie często stosowane są pompy ciepła, lecz ich odmian jest tak dużo, że często nie wiemy, co wybrać.

Wszystkie pompy ciepła działają na podobnej zasadzie: pozyskują ciepło ze środowiska naturalnego i przekazują je do pomieszczeń domowych, umożliwiając ogrzanie domu oraz zyskanie ciepłej wody. Powszechnie stosowane wersje to pompy ciepła powietrze woda oraz pompy ciepła gruntowe – . Oba rodzaje posiadają swoich miłośników, jak i oponentów.

Pompa ciepła
Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com

To, jakiego typu pompę nabędziemy, powinno być zależne nie tylko od stanu naszego portfela, ale również od warunków środowiskowych, w jakich się znajdujemy. Pompa (odsyłam do tego serwisu) ciepła powinna być dobrana w zależności od temperatury otoczenia, powierzchni działki, rodzaju gruntu oraz od popytu na ciepło, czyli od powierzchni domu i rodzaju użytej izolacji.

Pompy ciepła powietrze woda w swoim mechanizmie pozyskują ciepło z atmosfery. Tego rodzaju pompa (polecamy również wilo stratos) nie wymaga wielkich przygotowań do instalacji, zatem jej instalacja jest tania, trzeba natomiast zauważyć, że wydajność urządzenia maleje, jeśli na podwórku robi się zimno (wejdź tutaj).

Chociaż współczesne pompy ciepła mają zakres działania do nawet -20 stopni Celsjusza, nie wolno zapominać, że w chwili, gdy temperatura powietrza jest zbyt niska, koszt wytworzenia ciepła gwałtownie zwiększa się, gdyż maleje stosunek ilości otrzymywanej energii do ilości wykorzystanej energii elektrycznej. Bardziej ekonomiczne są pompy ciepła gruntowe, lecz w ich przypadku zainstalowanie sprzętu jest zadaniem niełatwym i generuje duże koszty.

Najbardziej efektywne jest bowiem użycie pompy z pionowymi wymiennikami ciepła, zamontowanymi głęboko w gruncie. Tańszym, ale jednocześnie mniej wydajnym rozwiązaniem, jest montaż wymienników poziomych.

Bez względu na to, jakiego typu pompę ciepła nabędziemy, cena ogrzewania i tak bardzo spadnie, w porównaniu do tradycyjnych metod grzewczych. Inwestycja w pompę ciepła zwróci się w ciągu kilku sezonów, w następnych latach przynosząc nam już konkretne oszczędności. Co więcej, wybierając nowoczesne metody pozyskiwania ciepła, chronimy przyrodę i zapewniamy sobie dobrą jakość powietrza w miejscu, w którym mieszkamy.