fragment dachu

Co wpływa na lepszą wytrzymałość techniczną dachówki? Co jest istotne, aby była ona jak najbardziej estetyczna

Producenci dachówek ceramicznych standardowo korzystają z angoby i glazury. Dzięki tym praktykom dachówki uzyskują różne kolory pokrycia, zwiększają się też ich właściwości techniczne. Jak dachówki ceramiczne to w myślach pojawia się naturalna czerwień. Kolor ten jest obecny
aktywny dzięki związkom żelaza, wypalamy je z glinki. To może jednakowoż powodować, że dachówki nawet z tej samej linii produkcyjnej mogą różnić się odcieniem, ciężko bowiem spotkać glinę, która występuje w jednolitych złożach. Te różnice kolorystyczne są skutecznie minimalizowane przez właśnie angobowanie lub glazurowanie.

nowoczesny dom
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze wiedzieć, że proces przygotowania gliny i jej wypalenia jest tak pomyślany, aby dachówki odznaczały się przede wszystkim właściwościami typowo technicznymi. Żeby stałe się trwałe, mrozoodporne i nienasiąkliwe. Nie wpływa to jednak na ich jednolita barwę. Angobowanie właśnie temu służy, dlatego można mówić o dachówce angobowanej. Angobowanie jest sposobem barwienia, polega to na tym, iż na suchą, ale jeszcze nie wypaloną dachówkę nakłada się tak zwaną szlachetną glinkę. To specjalna ciekła masa gliny, jaką stosuje się do produkcji dachówek, z dodatkiem specjalnych materiałów lub tlenków metali.

dachówka
Autor: Paul Sableman
Źródło: http://www.flickr.com

Stąd istotnie, żeby uzyskać właściwy kolor, dopiero po wyschnięciu angoby dachówkę można wypalić.

Przeczytaj bez zwłoki wpis spod linku, ponieważ najprawdopodobniej zaskoczy Cię to, jak niezwykle pasjonujące teksty w tamtym miejscu są opublikowane.

Zapewnia to ujednolicenie jej barwy, a także zamknięcie porowatej struktury naturalnej ceramiki. Mieszankę nakładamy tylko na wierzch, stąd we wnętrzu dachówki zostaje ceglasty, naturalny kolor gliny. Nie wpływa to na trwałość materiału. Angobowanie powoduje, że dachówki są bardziej gładkie i znacznie bardziej wytrzymałe na zabrudzenia niż naturalne, a także te dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Przykładowo, dachówki z dodatkiem angoby szlachetnej (jaka zawiera kwarc) przypominają glazury, gdyż są w większym stopniu błyszczące (tu więcej szczegółów: zachwalana powłoka angobowana dachówek).

Nie zobaczymy jednocześnie na ich powierzchni szklistej warstwy, jak w glazurach, natomiast pory zostają otwarte, co wpływa na zachowanie odpowiednich właściwości dyfuzyjnych. Angabowanie rzecz jasna zwiększa cenę dachówki. Na przykład, najmniej kosztowne z nich są o około 10-15% droższe od dachówek naturalnych. Koniecznie jednocześnie płacić więcej za lepszą jakość. Tak już jest przecież z wieloma pozostałymi produktami, więc w taj kwestii nie powinno być zaskoczenia. A budowanie domu to tym bardziej mocny powód dlaczego warto inwestować w najbardziej jakościowe materiały.