Co to jest szalunek tracony oraz jakie są jego plusy?

Szalunkiem traconym wieńca nazywamy tego typu prefabrykat, jaki przyspiesza, upraszcza i ulepsza wykonywanie wieńców. To niezwykle prosta oraz dość niedroga technika na szybkie oszalowania wieńców.

gaz

Autor: Mario Goebbels
Źródło: http://www.flickr.com
Montaż takiego szalunku traconego jest o wiele szybszy od konstruowania szalunku standardowego, który mocowany jest z drewna, a który dodatkowo wiąże się z koniecznością robienia zdemontowania po zabetonowaniu.

Nie czekaj dłużej – zweryfikuj propozycję (www.baltic-park.com.pl/), jaką dla naszych klientów przygotowaliśmy. Włączyliśmy wszelkie oczekiwania naszych konsumentów!

Wykorzystując szalunek tracony, otrzymujemy tego typu płaszczyznę wieńca, jaka nie wymusza już podkuwania, zatem większe angażowanie ludzi i urządzeń nie jest już wymagane. Szalunek tracony to kształtka prefabrykowana, która ułatwia i usprawnia przeprowadzanie monolitycznych składników, przykładowo wieńca na poziomie stropu, wieńca ściany kolankowej czy nadproża. Taki szalunek tracony jest wykonywany z impregnowanej płyty wiórowo-cementowej, co gwarantuje dużą wytrzymałość na występujące warunki atmosferyczne, zatem pleśń, wilgoć, grzyby czy korniki. Ściana jest stworzona z 10 mm impregnowanej płyty wiórowo-cementowej – na wzór z normą EN 13962004.

Wspomniany szalunek tracony można by łatwo zamontować tak w ścianach wzniesionych z każdego typu cegły, jak i betonowych powierzchniach. Wspomniany szalunek jest założony poprzez przewiercenie oraz przymocowanie specjalistycznych śrubek albo kotwami – jest to bardzo proste oraz szybkie. Tego typu szalunek jest prosty przy montowaniu na każdej kondygnacji i wysokości, gdyż nie wymaga wykorzystania rusztowań. To z kolei znacznie przyspiesza pracę i powiększa bezpieczeństwo. Długość takich oszalowań to 160 centymetrów, 120 centymetrów oraz 125 cm.

Czas montowania dla jednego robotnika to ok. 1 minuta/mb, wykorzystanie śrubek to dwie sztuki/mb. Szalunki tracone są dostarczane łącznie ze składnikami łączącymi ścianki dwóch sztuk.