przykładowa aranżacja pokoju

Co tak właściwie znaczy zrobione projektowanie wnętrz w naszym mieszkaniu?

Urządzanie każdego wnętrza jest wyzwaniem. Niezależnie od tego czy robi to ktoś z doświadczeniem, czy osoba, która styka się z takim zadaniem pierwszy raz w życiu. Celem jest zawsze dobre urządzenie pokoju czy całego domu. Co jednak oznacza właściwa aranżacja wnętrz? Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę?

pokój
Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z najważniejszych ogólnych idei kryjących się za udanymi aranżacjami jest dopasowanie wyposażenia do funkcji wnętrza. Co to oznacza? Należy to rozumieć tak, że odmienne wyposażysz sypialnię i salon. To w dużej mierze jest jasne, bo meble do spania z pewnością wstawisz do sypialni, a stolik do kawy i zestaw wypoczynkowy rozstawisz w salonie.

jadalnia
Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Ale do tych najbardziej oczywistych założeń trzeba dodać również następne, mniej trywialne. Dobrym przykładem będzie tutaj kolorystyka wnętrza. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że różne pomieszczenia powinny być inaczej zaaranżowane kolorystycznie. Przykładowo, w sypialni powinieneś postawić przede wszystkim kolory, które pomagają w relaksie. Dobry będzie w tym miejscu błękit, zielony czy beże i szarości. Za to w pokoju gościnnym można wybrać odważniejsze barwy.

Druga istotna kwestia to konieczność przygotowania mieszkania na choćby parę lat funkcjonowania. Bywa tak, że nowa aranżacja wnętrz niekoniecznie wywołuje piorunujące wrażenie (świetne porady na tej stronie). Po jakimś czasie jednak okaże się, że zakochasz się w niej zdając sobie sprawę z tego, jak komfortowo Ci się porusza po pomieszczeniu. Natomiast te aranżacje, które powalają na pierwszy rzut oka, czasem wydają się mniej udane przy lepszym poznaniu.

Kolejna kwestia, być może najbardziej istotna to pytanie o to, czy dobrze się czujesz w nowo urządzonym wnętrzu. Dotyczy to tak do kwestii wizualnych, jak i praktycznych. Czasem nawet trudno dokładnie określić, z jakiego powodu w jednym pokoju czujemy się świetnie, a w kolejnych nie najlepiej. Z tego powodu właśnie aranżacja wnętrz wymaga perfekcyjnego wyczucia a niejednokrotnie także sporego doświadczenia.