lampka nocna

Co nam daje jasne światło?

Skonstruowanie żarówki było przełomowym momentem w historii ludzkości. Od tego czasu rytm życia zmienił się, praca w nocy stała się czymś wykonalnym. Doprowadziło to do zwiększenia czasu pracy firm, niektóre z nich mogły pracować w systemie całodobowym.

Dziś do kupienia jest wiele typów oświetlenia, które posiada w mieszkaniu funkcję dekoracyjną. Klient może wahać się między rozmaitymi rodzajami źródeł światła, które spełniają rozmaite funkcje. Dodatkowo rynek oferuje szeroki wachlarz żarówek o zróżnicowanej mocy – od standardowych żarowych przez energooszczędne świetlówki po długo działające żarówki LED.
Pod kloszem
Autor: Pedro Lozano
Źródło: http://www.flickr.com/photos/peterlozano/2661321197/

Każda z nich odznacza się różną temperaturą światła, odpowiednie dobranie żarówki do potrzeb jest równie istotne co wybór samego źródła światła. Zobacz lampy najazdowe.

Źródła światła do zadań specjalnychW biurach i domach prywatnych często wykorzystuje się lampy punktowe do ozdobnego oświetlania określonych akcesoriów. Taka wystrój (strona polecana w temacie) emituje niezbyt szeroki snop światła który można skierować w dowolne miejsce – na blat stołu, żeby ułatwić czytanie czy na ścianę, w celu oświetlenia obrazu. Taki typ oświetlenia stosuje się również w klubach bilardowych do oświetlania stołów czy w recepcjach biur do wizualnego podkreślenia nazwy firmy. Tego rodzaju sposób oświetlania określonego miejsca to oświetlenie kuchenne.

ciekawy żyrandol
Autor: rosmary
Źródło: http://www.flickr.com

Służy ona wyszczególnianiu części wystroju wnętrza, z sukcesami stosuje się ją również w oświetlaniu domów i mieszkań – w zestawie z paroma niezbyt mocnymi źródłami światła o ciepłej barwie tworzy niezapomniany klimat.

Domowe źródła światłaWnętrzem, jakie potrzebuje szczególnej uwagi przy projektowaniu jest salon. Jest to pomieszczenie, gdzie spędza się najwięcej czasu – czytając książki, słuchając muzyki, oglądając telewizję czy zapraszając gości. Dlatego znaczące, żeby w pomieszczeniu tym zapewnić zarówno mocne, jak i słabe oświetlenie. W salonach z elementami oświetleniowymi oświetlenie do salonu podzielone są na podłogowe, wiszące, ścienne, sufitowe i nocne. Dobrze jest zastosować co najmniej dwa typy wyżej wymienionych źródeł światła. Trzeba także pamiętać o zróżnicowaniu barwy światła – do czytania optymalne jest światło o barwie białej, emitowane przez żarówki LED. Do innych wykorzystań dobre będzie światło o innych temperaturach barwowych, w celu uzyskania ciekawego efektu można łączyć żarówki emitujące rozmaite rodzaje światła.