Budując jakikolwiek budynek lub drogę trzeba niezmiernie szczegółowo zbadać wszystkie elementy budowy.

Wyjątkowo istotne zdają się być badania gruntów. Często zdarza się, że osoby nie będące doświadczonymi specjalistami z branży budowlanej, nie zdają sobie sprawy, jak istotne są szczegółowe pomiary gruntów zanim rozpoczniemy działania budowlane. Podstawowym rodzajem badań takiego rodzaju jest sondowanie cpt.

budowa stadionu

Autor: lhourahane
Źródło: http://www.flickr.com/photos/allaction/2647200660/
Pomiar taki polega na tym, że wciska się w grunt odpowiednio przygotowany do takiej pracy rodzaj stożka, za pomocą którego badane są istotne cechy gleby. Stożek taki jest uzbrojony w profesjonalny sprzęt pomiarowy, za pomocą którego prowadzone są pomiary, a ich wyniki przesyłane są natychmiastowo do komputera, który przetwarza dane i tworzy symulacje. Sondowanie cptu daje możliwość określenia rodzaju gruntu oraz daje możliwość zanalizowania budowy geologicznej podłoża. Dużą zaletą tego rodzaju pomiarów jest to, że umożliwiają one zmierzenie parametrów gruntu na całej głębokości profilu sondowania (źródło – badanie geotechniczne gruntu). Inną korzyścią jest natychmiastowy dostęp do wyników wszystkich badań. Bardzo ważna jest także powtarzalność oraz duży stopień zgodności.

Dane mogą być natychmiastowo zapisane w komputerze, możemy również natychmiast przeprowadzić symulację. Badania tego rodzaju są niezwykle istotną częścią przygotowania gruntu przed stawianiem fundamentów. To właśnie od pomiarów wodno-gruntowych zależeć będzie, czy fundamenty zostaną prawidłowo postawione. Często ma miejsce, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak zbudowany jest grunt pod budowę. Ktoś kiedyś nam powiedział, że nie miał kłopotów podczas stawiania jego domu i że bez problemu możemy stawiać tutaj fundamenty. Jest to bardzo nieprofesjonalne.

Spojrzyj na opublikowany tutaj artykuł, a z pewnością niesamowicie Cię zainteresuje, ponieważ odnajdziesz w tamtym miejscu ważne informacje dotyczące tego tematu.

Typ gruntu może się bardzo różnić, a poza tym może posiadać inną wilgotność.

Dzięki tego typu pomiarom mamy możliwość nie tylko określenia typ gleby, ale również możemy dokonać wstępnych kalkulacji wszystkich kosztów, jakie zostaną przez nas poniesione w związku z całą inwestycją. Pomiary tego typu zlecić musimy specjalnej firmie, która nie tylko posiada niezbędny do ich zrealizowania sprzęt i maszyny, ale także przygotuje nam wszystkie dokumenty z przeprowadzonego badania, przez co będziemy mieli wszystkie dane zawodowo opisane.